Dacára bonyolult felépítésének, nem minden esetben megy tönkre egy vízbe ejtett iPhone sem - mondták el az [origo]-nak az Apple okostelefonok javításával foglalkozó APPSolute.hu szervizben. Bár sok múlik a szerencsén, minden második-harmadik, a társasághoz eljuttatott készülék megússza a szándékolatlan fürdetést. A legkisebb esély az olcsó javításra tengervízbe esett mobiltelefonoknál van, a só ugyanis agresszívan szétmarhatja a fontos alkatrészeket. A készülékben a beázást követően kémiai reakciók indulnak meg, mivel az elektromos áram bontja a vizet és sókiválás, oxidáció keződik meg a belsejében - mondták el az [origo]-nak a Samsung szervizénél.
Ultrahanggal tisztítják meg az alkatrészeket
Az APPSolute szakszerviz tanácsai szerint akár tengerbe, akár csak a kádba esett az okostelefon, érdemes minél hamarabb - egy-két napon belül - eljuttatni a szerelőhöz, hogy ott alkatrészeire szedjék szét, és kiszárítsák a készüléket. A javítás során ultrahangos tisztítóberendezéssel is eltávolítják a szennyeződést az olyan alkatrészekről, amelyeken az eljárás alkalmazható. Például az LCD-képernyőt nem lehet ezen a módon megpucolni, de az APPSolute szerelőinek tapasztalatai szerint a betüremkedett folyadéktól megfoltosodott érintőképernyő foltjai sokszor néhány nap után eltűnnek. Egy vízbe ejtett iPhone-ban tipikusan az alaplap, az alsó csatlakozók, a hangszóró és a mikrofonok szoktak tönkremenni.
A mikrohullám kizárva, a rizs megosztja a szakértőket
Csodareceptet ennél a társaságnál sem tudtak ajánlani, de a pórul járt tulajdonosoknak azt ajánlják, hogy semmiképp se töltsék, hanem kapcsolják ki a készüléket- az iPhone-ok akkumulátora nem kivehető -, vegyék ki belőle a SIM-kártyát is. Ezt követően jól szellőző, páramentes helyen kell hagyni a készüléket, hajszárítóval azonban nem szabad gyorsítani a száradást, mert a melegítés csak az alkatrészek korrodálódását segítené elő, ami tovább ronthat a készüléken, esetleg langyos, de semmiképpen sem forró radiátorra lehet rakni a telefont. A Samsungnál arra is felhívták a figyelmet, hogy ha az akkumulátorban lévő áramkörökbe is jut víz, a kialkuló zárlat miatt szélsőséges esetben akár fel is robbanhat.
A szerviz munkatársai szerint - bár egyes fórumokban ezt tanácsolják a tulajdonosoknak - nem jó ötlet a vizet megjárt készüléket alkoholba helyezni sem, ez a módszer ugyanis csak nagyon erős, 90 százalék feletti, azaz csak nagyon kevés vizet tartalmazó szesz esetén lenne működőképes, ilyen sűrű alkoholt azonban nem lehet beszerezni kereskedelmi forgalomban. A Telenor és a Samsung szervizrészlegének szakértői szerint semmilyen alkoholba nem szabad mártani a készüléket, mert a gyógyszertári alkohol is tartalmaz 30 százalék vizet, ráadásul a szesz feloldhatja a kijelző vagy más komponensek ragasztását, tönkretéve a telefont.
Az APPSolute szervizesei szerint praktikus lehet egy tál száraz rizsbe tenni a készüléket, mert az nedvszívó képességgel bír, ugyanakkor a Telenor szakértői ezt sem javasolják, tapasztalataik szerint ugyanis ez is csak feleslegesen lassítja a száradás folyamatát. A Samsung szakértői szerint sem segít ez a módszer, ráadásul a rizsszemek darabkái eldugíthatják a telefon mikrofonját és hangszóróját. Semmiképpen nem szabad mikrohullámú sütőbe helyezni az elázott mobilt, ez ugyanis azonnal tönkretesz minden mobiltelefont.
Legalább két nap pihenő jár az ázott mobilnak
Hasonlókat tanácsoltak az [origo]-nak a a Nokia és a HTC és a Vodafone szervizei is: mindkét cégnél azt hangsúlyozták, hogy a lehető leghamarabb ki kell venni az akkumulátort a készülékből. Ha ugyanis csak kikapcsoljuk azt, egyes alkatrészek feszültség alatt maradhatnak a készülékben, amely korróziót idézhet elő - magyarázták el a Telenornál. A T-Mobile-nál elmondták, hogy a beázott készülékek kitisztítását előzetesen meghatározott díjazás ellenében a cég hivatalos szervizeiben kérhetik az ügyfelek. Mivel szervizek tapasztalatai szerint sokszor nem lehet már visszafordítani a már megindult károsodásokat, ezért ilyen esetben az ügyféllel a javítás előtt egy olyan jegyzőkönyvet is aláíratnak, amelyben az elfogadja, hogy a tisztítást követően akár rosszabb állapotba is kerülhet telefonja az eredeti állapotnál.
A készüléket a Nokia és a HTC szerint egy-két napig, a telenorosok tapasztalatai szerint inkább egy hétig kell hagyni száradni - de több esély van a telefon túlélésére, ha ennél hamarabb szervizbe kerül. A gyártók szerint legfeljebb a telefon szétszedésével lehet gyorsítani a száradást, illetve úgy, hogy száraz ruhával tisztára töröljük a telefont úgy, hogy a külső borításának felszínéről belülre ne juthasson be se nedvesség, sem pedig szennyeződés.
Az ázott készülék működőképességét nem érdemes azonnal tesztelni, legalább két napot kell várni ezzel, ugyanis ha hamarabb próbálkozunk, lehet, hogy épp ezzel okozunk rövidzárlatot valamelyik alkatrészben. A cégek felhívták a figyelmet arra is, hogy amennyiben nem vízálló kivitelű modellről van szó, az ilyen sérülések a garancia elvesztését jelenti, mivel nem rendeltetésszerű használat idézte elő.
Mobilbiztosítással új telefont lehet kapni az elázott helyett
A hazai mobilszolgáltatók közül két társaság, a Vodafone és a T-Mobile kínál biztosítási lehetőséget az operátoroknál vásárolt készülékekre: ha a biztosítás havidíját kifizetjük, akkor is adnak egy új készüléket, ha a meglévő mobil beázott vagy vízbe esett. Mindkét társaságnál kétféle csomagot kínálnak, az egyik csak sérülésekre, a másik lopáskárra is vonatkozik. Az előbbi esetben ha valaki a Balatonba ejti telefonját, és azt nem találja meg, nem jár neki kártérítés, mivel nem tudja bemutatni a készüléket a szolgáltató képviseletén.
A biztosítás havidíjának nagysága a rá vonatkozó károk mellett készülék árának is a függvénye, mindkét szolgáltató honlapján (Vodafone, T-Mobile) PDF-ben letölthető árlistán lehet megtekinteni, hogy milyen típus és biztosítási típus esetén havonta mennyit kell költenie az ügyfélnek (előfordul, hogy ugyanaz a modell egyik szolgáltatónál alap, a másiknál középkategóriásnak minősül).
A legolcsóbb mobilra mindkét vállalatnál 490 forint az alapcsomag, egy középkategóriás típusnál 1090 és 1690 forintot számítanak fel, míg a legdrágább készülékek - például egy iPhone 4 - esetében 2000-2500 forint a költség havonta. Az előfizető önrésze is kategóriánként eltérő, olcsó mobil esetén 4500-6000 forint, egy drága okostelefonnál viszont 20-25 ezer forintot is kitehet.
Vízálló mobilok evezőknek és extrém sportolóknak
Olcsó alapmobil és középkategóriás okostelefon is kapható víz-, és porálló kivitelben a hazai boltokban. A Samsung B2100/E2370-es telefonja kártyafüggetlenül is csak 15 ezer forintba kerül hűség vállalása nélkül, így akár második készüléknek is érdemes lehet megvenni kiránduláson való használatra. Ez a telefon kisfelbontású kamerával van felszerelve, és a beépített rádión kívül extrákat nem tartalmaz, viszont csak ritkán kell tölteni.
A Motorola Defy bírja a vizet
A Techbázison nemrég részletesen bemutattuk a másik lehetséges választást, a Motorola Defy nevű androidos okostelefonját: ez ugyancsak kibírja akár fél órán át is a víz alatt - természtesen nem extrém mélységben -, és akár zuhanyozni is lehet vele. A kártyafüggetlenül hatvan-hetvenezer forintért, hűség vállalásával ennek töredékéért elvihető készüléknek a víz tapasztalataink szerint csak annyi problámát okoz, hogy ki kell rázni a hangszórójából a nedvességet, mert ha vízzel van tele, nem hallani a hívó fél hangját.