Az OnLive nevű szolgáltatás lényege, hogy a játékok nem a felhasználó számítógépén, hanem egy központi szerveren futnak, a játék képét és hangját interneten keresztül továbbítják a játékos gépére. Ugyancsak a világhálón át továbbítja a rendszer a felhőbe az irányítóval végzett mozdulatokat. A megoldás legfontosabb előnye, hogy a felhasználónak nem kell megvásárolnia drága konzolokat, a programokat egy alapvető felszereltségű irodai PC-n, vagy egy olcsó tartalmazó beltéri egységen, táblagépeken is futtatni lehet.
A legmenőbb játékgépek versenytársa lesz a Google tévéje
Bár a Google tévés platformja még nem túl elterjedt, az OnLive integrálásával vonzóbbá válhat, bár a keresőcégnek egyelőre nem sikerült megállapodnia a nagyobb tévécsatornákkal és filmstúdiókkal sem arról, hogy tartalmaik online is elérhetővé váljanak.
Tévé, filléres konzol és egy irányító, plusz egy internetkapcsolat: ezek kellenek az OnLive-hoz
Az OnLive használatához a felhasználóknak elegendő egy vezeték nélküli irányítót vásárolniuk, és ha előfizetnek a szolgáltatásra, amely különböző modellekben kínálja a játékokat: ki lehet kölcsönözni rajta programokat néhány napra, vagy meg is lehet vásárolni azok használati jogát örökre. A játékosok érdekeit szolgálja az is, hogy a mintegy kétszáz játékot tartalmazó kínálat összes programjánál elérhető egy fél órás ingyenes próbalehetőség.
A CNet információi szerint a Google TV szoftveren első körben csak egy olyan applikáció lesz elérhető, amelyen mások játékát lehet nézni, de a tervek szerint később a megvásárolt játékok teljes értékű használata is lehetővé válik. A szolgáltatás a korábban piacra dobott, Google TV szoftvert használó eszközökön is használható lesz.
Azonnal indul a játék, letölteni sem kell
Az OnLive-on a játékok indításához arra sem kell várni, hogy a program letöltődjön, mivel a programok az internetes videóközvetítésekhez hasonló módon, valós időben streamelik a felhasználó eszközére 720p (1280x720 pixeles) felbontásban.
Ehhez egy nagyon bonyolult internetes játéktovábbító rendszert kellett kidolgoznia az OnLive üzemeltetőinek, hiszen a játékok esetében a kommunikáció kétirányú, az irányító lenyomásait is továbbítani kell a szervereknek. Ráadásul minden információnak minimális késleltetéssel kell célbaérnie, hiszen ha az egyik játékoshoz később jutnak el történések, másik társa gond nélkül lelőné mondjuk egy akciójátékban.
Ehhez nagyon komoly szerverparkot és hálózati infrastruktúrát kellett kiépítenie a cégnek, ezért az OnLive egyelőre csak az Egyesült Államokban, Kanadában és az Egyesült Királyságban érhető el, ahol helyi adatközpontokat tart fenn a működtető, a szolgáltatás használatához átlagosnak mondható 5 megabit/s-os internetkapcsolat is elegendő.
Nem csak játékban gondolkodnak
Az amerikai OnLive cég olyan komoly befektetőket tudhat maga mögött, mint például a Warner Bros filsmtúdió vagy az Autodesk szoftverfejlesztő, vagy a British Telecom távközlési cég.
A szolgáltatás üzemeltetői nem csupán játékokban gondolkodnak, a CES-en bejelentették az OnLive Desktop nevű szolgáltatásukat is, amely lehetővé teszi az amerikai vagy brit iPad-tulajdonosoknak, hogy táblagépeiken egy teljes értékű Windows 7 operációs rendszert, és Microsoft Office-t használjanak havi tíz dollárért. A cég szerint ha a táblagéphez egy bluetoothos billentyűzetet is kapcsolnak, akkor az az OnLive segítségével gyakorlatilag teljes értékű laptopként funkcionálhat. Az iPades verzió után később androidos okostelefonokra és Mac számítógépre, vagy akár windowsos PC-kről is elérhető lesz a szolgáltatás.