Hétmilliárd forintnak megfelelő összeget akar összegyűjteni az Indigogo nevű közösségi finanszírozó portálon az Ubuntu Linux operációs rendszeréről ismert Canonical cég egy új okostelefon kifejlesztéséhez és gyártásához. A bejelentés első napján több mint hárommillió dollárt, vagyis 671 millió forintot kalapoztak össze, a fennmaradó 29 millió dollár begyűjtésére harminc nap áll a projekt rendelkezésére.
Ha összejön a gyártáshoz szükséges tőke, az Ubuntu Edge nevű készülék már jövőre az első vásárlók kezébe kerülhet. Ez egy viszonylag drága, átszámítva 180-200 ezer forintnak megfelelő összegért lehet majd beszerezni kártyafüggetlenül, bár a korai támogatók negyvenezer forinttal olcsóbban is hozzájuthatnak. Ez a tervezett felszereltséghez képest meglehetősen versenyképes ár, mivel a telefonban négymagos lapka, négy gigabájt memória, és egy telefonhoz képest hatalmas, 128 gigabájtos háttértár kap helyet. Az Ubuntu Edge-et HD-felbontású, 4,5 colos érintőképernyővel szerelik fel, amelynek felületét a tervek szerint zafírüveg védi majd a sérülésektől. A szintetikus zafírból készülő üveget jelenleg is alkalmazzák drága órákon, mivel a zafírnál csak a gyémánt számít keményebb anyagnak - okostelefonokon azonban eddig nem használták.
Minek egy telefonba ilyen hatalmas flashmemória? Az Edge esetében erre azért van szükség, mert a tervek szerint a készülék nem csupán egy mobil operációs rendszert, hanem egy teljes értékű Ubuntu Linuxot futtat majd. Ez azt jelenti, hogy egy megfelelő, monitorhoz és billentyűzethez kapcsolt dokkolóba helyezve a telefon számítógépként is működő rendszer indul el a mobil verzió helyett.
Mindez még nem minden, mert a készülékre a biztonság kedvéért egy második rendszert, Google Androidot is telepítenek, így ha arra van szükség, a linuxos alkalmazások mellett androidos appokat is tud kezelni. A tervek szerint a készülékbe ugyan csak átlagosnak számító, 8 megapixeles kamera kerül, támogatni fogja a 4G-t, és az NFC nevű érintés nélküli azonosítási megoldást is. A projekt honlapján lévő információk szerint szilícium anóddal szerelt, a tipikus modelleknél nagyobb kapacitású lítium-ion akkumulátorral lehet majd megvenni.
A projekt oldalán publikált videóban a milliárdos Mark Shuttleworth, a Canonical első embere kampányol az új készülék támogatása mellett. Ha a készülék gyártásának teljes költségét a magánemberekből és vállalkozásokból álló közösségi befektetők nem képesek összeadni, a készülék nem fog piacra kerülni.
A tervek szerint az Indiegogón összegyűjtött pénzből első körben negyvenezer darab készüléket fognak legyártani 2014 májusáig. Az egy-egy készüléket elővásárló magánemberek mellett a vállalati felhasználók akár százas csomagban is megrendelhetik az Edge-et akár továbbértékesítés céljából is. Shuttleworth nyilatkozata szerint azért ilyen magasak a termék kifejlesztésének és gyártásának költségei, mert a hibrid telefonban olyan megoldásokat alkalmaznak, amelyek még nem érték el a tömeggyártáshoz szükséges fejlettséget.