A magyar felhasználók szerda este hét órától kezdhették letölteni az Apple új mobilszoftverét, az iOS 7-et, amely teljesen új, modern kezelőfelületet kapott, amely már Jony Ive, a cég vezető formatervezőjének munkája, és gyökeresen eltér elődjétől.
Az átállás nemcsak a magyar felhasználók esetében nem zajlott zökkenőmentesen, világszerte fogadták hibaüzenetek a hetes verzióra átállni kívánókat az iPhone-ok, iPadek és iPod Touch készülékek képernyőin. Az Apple szerverei a premier első óráiban nem voltak képesek megbirkózni a felhasználók egyidejű rohamával: saját szerkesztőségbeli kollégáink nagyjából háromórányi próbálkozással tudták letölteni és telepíteni az új szoftvert, csütörtök délelőtt azonban már különösebb fennakadás nélkül el lehetett érni.
Volt, akinek a készülékről wifin keresztül indított letöltés vált be, másnak inkább a számítógépről, az iTunes szoftveren keresztül lebonyolított frissítés volt gyorsabb. A legtöbb esetben az is fokozta a frusztrációt, hogy az iPhone-ok és iPadek olyan érthetetlen hibaüzenetekkel utasították el a telepítést, mint például a "nincs jogosultság a telepítéshez", pedig ha egyszerűen megjelent volna a kijelzőn, hogy a rendszer túlterhelt, mindenki várakozott volna türelmesen. Nem véletlen, hogy a Google sem egy adott időben, hanem fokozatosan küldi ki a márkanevén árult, etalonnak számító készülékekre a szoftverek új verzióit.
Az iOS 7 telepítéséhez szerencsére nincs szükség a legújabb készülékekre, a rendszer akár a három évvel ezelőtti iPhone 4-gyel, a két éve piacra dobott iPad 2-vel is használható, egyedül az iPod Touch lejátszóból igényli a legújabb, tavalyi modellt.
A frissítés során letöltendő adatmennyiség a készülék típusa mellett attól is függ, hogy előzőleg milyen rendszer volt a készüléken: egy iOS 6-ot futtató iPad 2-re 650 megabájtot kellett letölteni, egy ötös verziót használó iPhone 4-esnél viszont több mint egy gigabájt volt a frissítés. Ennek megfelelően a telepítés ideje is változó, a néhány perctől a fél óráig is terjedhet. Néhány gigabájt üres helyre is szükség van a telepítéshez, így előfordulhat, hogy a memóriából törölni kell képeket, videókat vagy appokat.
Nagyon hasznos újítás, hogy az új iOS már alapból tartalmazza a telefon és táblagép felkutatását segítő "Saját iPhone megkeresése" funkciót. Webböngészőből térképen lehet megnézni, hogy hol van, vagy hol volt utoljára online a készülék. Ha a képernyőt zároló kód használatban van, az eszközön tárolt adatokhoz illetéktelenek nem férhetnek hozzá, a távolból törölhető a készülék tartalma, zárolható az eszköz. De a funkció arra is jó, hogy egyszerűen megcsörgessük vele a telefont, hogy kiderüljön, a heverő mögé csúszott be, vagy a kabátzsebben maradt. Meglepő módon ez a szolgáltatás még erőteljesen a régi iOS-ek dizájnját majmolja.
"Ha telepíted, olyan lesz, mintha kapnál egy új iPhone-t" - ígérte az Apple az új szoftverről. Sebességben iPad 2-esen nem érzékeltünk különbséget, egy hatos verzióról hetesre átállított iPhone 4-en viszont már tapasztalható volt néhány lassulás, ám az ötös kiadáshoz képest még ez is fürgébb volt. Egy iPhone 5-ösön nem tapasztaltunk különbséget.
Az első szembeötlő dolog, hogy teljesen száműzték a Steve Jobs mániájának számító szkeumorf - vagyis létező tárgyakat mintázó - dizájnelemeket. Ez azzal is járt, hogy az eddigi plasztikus gombok és ikonok teljesen síkká váltak, így a használat első perceiben sokszor nem tudtuk eldönteni, hogy egy adott minta egy koppintásra váró ikon, vagy csupán egy illusztráció. A zárolt képernyőt már nem egy virtuális gomb elhúzásával lehet kinyitni, hanem egy felirat felett kell elhúzni az ujjunkat, ami kevésbé egyértelmű egy eszközzel csak most ismerkedő felhasználó számára.
Az ikonok nem csupán síkká váltak, de stilizáltabbak is lettek, leginkább KRESZ-táblára hasonlítanak. A fotók mappáját a korábbi napraforgók helyett stilizált virág, a beállítások élethű fogaskerekeit pedig egy eléggé nehezen azonosítható minta jelzi mostantól. A külsős appok fejlesztői láthatólag lassan igazodnak az új dizájnhoz: például a YouTube ikonja tökéletesen illeszkedik a minimalista külsőhöz, de a legtöbb játék, vagy például a Kindle olvasóapp ikonja még mindig túlságosan bonyolult, így egyelőre a nyitóképernyő is felemás hatást kelt.
Az általunk megkérdezett iphone-osok közül a megszállott és a hétköznapi felhasználóknál egyaránt az új Vezérlőközpont aratta a legnagyobb sikert. Ez egy pofonegyszerűen használható felület, amelyet a képernyő aljáról lehet előhúzni, és olyan alapvető beállítások érhetők el rajta, mint a wifi, a csengés, a hangerő, a fényerő beállításai, vagy a beépített kamera és az ébresztőóra, de meg lehet belőle állítani a zenelejátszást is. Viszont a helymeghatározás ki- és bekapcsolását érthetetlen módon kihagyták belőle, ehhez továbbra is három kattintás mélységben kell turkálni a beállítások között. Praktikus lett volna az is, ha a mobilinternet is innen lehetne lekapcsolni, hiszen ezzel lehet a legjobban takarékoskodni az akkuval, ami az iPhone esetében elég fontos.
Az új iOS-ben is megmaradt a képernyő tetejéről lehúzható Értesítőközpont: ebben állítani továbbra sem lehet semmit, ám a korábbinál sokkal több hasznos információkat jelenít meg. Itt elolvasható az aktuális dátum, a közeli napokra szóló teendők, illetve itt sorakoznak a még nem olvasott chatüzenetek és levelek is.
Az új rendszerben már közel teljes képernyős nézetben lehet váltogatni a megnyitott appok között, nem csak a képernyő alján jelenik meg ikonként ezeknek a listája, ezért sokkal kényelmesebb közöttük váltogatni. A futó appokat az új verzióban úgy lehet bezárni, hogy ujjunkat ráhelyezzük a képükre, és felfele kitoljuk a képernyőből - ez sem volt mindenkinek egyértelmű.
A legnagyobb sikert azonban az iOS 7-ben debütáló automatikus frissítés aratta: többet nem kell az App Store-on keresztül egyenként rábökni az appok frissítésére, a feladatot a készülék magától elvégzi. A funkciót úgy tervezték, hogy az iOS eleve csak wifin frissít, nem terheli feleslegesen a mobil-adatforgalmat, és csak akkor indul el, ha ezzel nem akadályozza a telefon vagy a táblagép használatát.
Saját magától egyik tesztelőnk sem volt képes megtalálni az iOS beépített keresőjét, a Spotlightot, pedig az első indításkor a hetes szoftver figyelmeztet ennek új helyére. Míg korábban nyitóképernyőről balra lapozva lehetett hozzáférni, most egy új gesztussal lehet előhívni: a menük között a képernyő közepéről kell lehúzni az ujjunkat.
A korábbihoz képest okosabb lett a beépített kamera szoftverének felülete, így nem feltétlenül szükséges külön fotós appot használni, de például a beépített színszűrők csak az újabb modelleken - iPhone 4S-től felfele - érhetők el rajta. Ennél hasznosabb, hogy a felvett videókat és fotókat tartalmazó Fotók alkalmazás új változatával sokkal áttekinthetőbben lehet böngészni a fotókat: nemcsak dátum, hanem helyszín alapján is.
Nagyságrendekkel jobb használni a Safari böngészőt, amelyben végre sikerült egyesíteni a címsort és a keresőmezőt, az oldalak megjelenítésére több hasznos hely szabadult fel a képernyőn. A beépített olvasólista funkció nagyon hasznos, bár praktikusabb volna, ha nem kellene kétszer bökni a képernyőre ahhoz, hogy egy érdekes cikket elmentsünk rá. Csak újabb készülékkel - iPad 4, iPhone 4S - használható az új Airdrop funkció, amellyel a közelben lévő, Apple gyártmányú telefonok és táblagépek között lehet közvetlenül megosztani fájlokat minimális beállítással.
A rivális Google Android szoftvere több mint egy éve képes felismerni a magyar beszédet, míg az Apple Sirije erre nem alkalmas, pedig címek, kontaktok megadásához igazán praktikus lenne. Az Ars Technica című technológiai portál mérései szerint az iOS 7 használata az iPhone 4S-nél újabb típusokat érezhetően jobban meríti, míg a táblagépeknél minimális eltérés tapasztalható az üzemidőben ugyancsak a régi szoftver javára. Saját próbáink során egyelőre nem találtunk számottevő különbséget az üzemidőben.
Valóban reformálja a meglévő készüléket az iOS 7? Ez kétségkívül túlzás, az új rendszert mindössze egy tisztességes frissítésnek találtuk. Nem látványos, de fontos újítása, hogy felkészítették a nagyfelbontású - Retina - képernyők korszakára, bár ez egy kevésbé látványos újítás. A beállítási lehetőségek között rengeteg opció foglalkozik a betűmérettel és az olvashatósággal, és a megfelelően fejlesztett appokban lehetséges lesz dinamikusan, a felhasználó látási képességei alapján állítani kisebbre vagy nagyobbra a szövegek méretét. Hasonló univerzális megoldást a riválisok még nem kínálnak (erről ebben a cikkünkben olvashat).