Ha a távoli jövőben a gépek átveszik az uralmat a földön, jobban fognak hasonlítani SpongyaBobhoz, mint a Terminátorhoz. Legalábbis erre utal a soft robotika terén tapasztalható hirtelen növekedés.
A Harvard egyetem kutatói most egy újfajta, vizenyős, Lego kockára hasonlító kis téglát hoztak létre 3D nyomtatással. A téglácskát rugalmas műanyaggal töltötték meg. Mivel elég puha, egy sima késsel is egyforma darabokra szeletelhető. Az összepattintós elasztomer tégla, avagy “click-e-bricks” sűrített levegővel mozgatják, fújják fel, hajlítják meg, vagy éppen növelik a tömegét. A zselé úgy nyeli el a levegőt, mint egy táguló és zsugorodó szivacs.
A téglákat könnyű összeépíteni, vagy szétszedni: henger, boltív alakban is összetapad, ahogy egy bonyolultabb Möbius-i csomót is képesek voltak belőle megalkotni. Sőt a zselédarabokból soft robotokat is létrehoztak, melyek a padlón bukfencezve, kúszva közlekedtek. Esetükben a réseket ragasztóval töltötték ki, hogy ne essenek darabjaikra.
A soft robotika a természet ihlette robotika egy új területe. Lényege, hogy a robot komponenseit lágy és rugalmas elemekből építik meg, hogy alakot tudjon váltani, és nehezen megközelíthető területekre is bejusson. A soft robotok mozgását olyan állatok ihlették, mint a polip, vagy a tengeri csillag.
A penumatikusan működtetett soft robotok hátránya, hogy állandó levegő ellátásra szorulnak, illetve képtelenek nagy terhek mozgatására is.
A mérnökcsapat reméli, a robotok meg tudják tanulni az elemek kezelését, így képesek lesznek saját magukat javítani, vagy akár duplikálni is. Így ugyanis veszélyes környezetban, akár a világűrben is bevethetőek lennének.