Eddig csak jövőben játszódó filmekben látott képességekkel vértezi fel a Google Glass okosszemüvegeket használókat a Fraunhofer Intézet által fejlesztett applikáció.
A SHORE nevű alkalmazás nem okostelefonra, hanem közvetlenül a Google Glassra telepíthető alkalmazás, ami az intézet szerint úgy képes arcokat felismerni és elemezni, hogy ehhez internetkapcsolatra és számítási felhőből érkező kapacitásra sincs szükség, az intézet szerint minden a szemüveg - egyébként nem túl izmos - hardverén fut, valós időben.
Mire képes az app? Többek közt megállapítja, hogy arca alapján milyen nemű az a személy, akire a szemüveg viselője néz. Emellett képes megbecsülni életkorát, és megállapítani érzelmeit is arckifejezései alapján: ezeknek a funkcióknak a működését a fenti videóban be is mutatják. A Fraunhofer szerint a szoftver nem alkalmas emberek személyazonosságának megállapítására - az ilyen jellegű alkalmazások készítését ugyanis a Google eleve tiltja.
Fejlesztői szerint az okosszemüveges technológia komoly segítséget jelenthet a jövőben többek közt autistáknak, akik egyébként segítség nélkül nem feltétlenül képesek beszélgetés során felismerni a másik fél érzelmeit.
Ezen kívül a megoldás akár gyengénlátóknak és vakoknak is segíthet, mivel egy headset segítségével hangos tájékoztatást nyújthat számukra. A SHORE alapját képező algoritmust egy több mint tízezer arcot tartalmazó képi adatbázis felhasználásával tanították meg az érzelmek felismerésére: ezekhez a képekhez eleve tárolva voltak a hozzájuk tartozó arckifejezések. A felismerés lebonyolítása során a Google-szemüveg folyamatos videofelvételt végez, így valószínűleg nagyon hamar lemeríti az eleve nem túl hosszú üzemidejű okosszemüveget.