Ötödik harctérként tartja számon a kormány a globális informatikai felhőszolgáltatást a szárazföldi, légi, űr és katonai harcterek mellett, ezért a magyar állam kiemelt figyelmét igényli, mondta Szemerkényi Réka miniszterelnöki biztonságpolitikai főtanácsadó és kiberkoordinátor a EuroCloud Day 2014 konferencián.
A felhőszolgáltatási piac folyamatosan bővül: 2010-ben 37 milliárd dollár volt a piac gazdasági értéke, 2015-ben 121 milliárd dollárra számítanak az elemzők. "Vitathatatlan, hogy az internetalapú digitális gazdaság a hazai fejlődés fontos tényezője lesz".
A felhőszolgáltatással folyamatosan bővülő kibertérrel kapcsolatos kihívások a nemzetközi biztonságpolitika központi kérdésévé váltak, mondta a főtanácsadó, példaként említve Oroszországot és Kínát, amely országok az amerikai szolgáltatókat tiltással, vagy saját szolgáltatóik támogatásával tartják távol kiberterüktől.
A felhőszolgáltatásra egyre többet költenek a vállalatok: az IHS kutatócég prognózisa szerint az idén világszinten 20 százalékkal nő a piac, s a szolgáltatásra költött összeg elérheti a 174 milliárd dollárt. Az előrejelzések szerint ez 2017-re 235 milliárd dollárra emelkedhet, ami háromszorosa lesz a három évvel ezelőtti, 2011-as összegnek.
Nem csak a cégek, a magánszemélyek is egyre inkább felhőben tárolják adataikat. Az amerikai IDC adatai szerint 2012-ben a lakosság és a vállalatok összesen 1,8 zettabájt - azaz 1800 milliárd gigabájt - adatot tároltak felhőben, ami az előrejelzések szerint 2020-ra közel 180-szorosára, 320 zettabájtra nő. (Egy zettabájt ezermilliárd gigabájt, ekkora háttértáron mintegy 250 milliárd DVD-nyi adattartalom fér el.)
Az Európai Bizottság felmérése szerint mindez azzal is jár, hogy Európában 2,5 millió új munkahely keletkezik, és a kontinens összesített GDP-je 160 milliárd euróval emelkedik.
A Google keresőmotorját másodpercenként igénybe vevő 40 ezer ember, a YouTube-ra percenként feltöltött 100 órányi videó gazdái vagy a Facebookra belépő napi 829 millió felhasználó mindegyike valójában egy felhőszolgáltatást használ, közölte a magyar piacon felhő alapú szolgáltatásokat nyújtó cégek magyarországi szervezete, az EuroCloud Magyarország Egyesület.
Egy 2,8 milliárd forintos projekt keretében az államigazgatás is olyan modern technológiát alkalmaz, mint a versenyszféra. A kormány az Európai Unióban elsőként vált képessé hatékonyabb, biztonságosabb, nagyobb tudású, ugyanakkor olcsóbb informatikai rendszer kialakítására, azaz a kormányzati felhőszolgáltatás elindítására.
6600 darab processzor, 580 terrabájt adattárolási kapacitás és 45 ezer gigabájt memória alkotja a hatalmas központi rendszert, amelyből minden szervezet akkora kapacitást tud igénybe venni, amennyire éppen szüksége van. A közeljövőben alkalmazás-szinten is egy központi erőforrásból szolgálják ki az egyes intézmények informatikai igényeit.
A felhőbe átültetett központi rendszer szükségtelenné teszi a hardver beszerzést. A Kormányzati Felhőben üzemeltetett intézményi alkalmazások pedig bármikor, bárhonnan elérhetőek, katasztrófavédetten működhetnek.
A biztonságra is ügyeltek: a beépített redundáns rendszereknek köszönhetően egyetlen szerver hibája esetén az általa nyújtott szolgáltatást a másodperc törtrésze alatt veszi át egy másik.
"Megfelelő fejlesztésekkel az IKT a magyar gazdaság egyik kitörési pontjává válhat, éppen ezért a kormány kiemelten kezeli az infokommunikációs ágazatot és annak gazdasági és társadalmi fejlődési lehetőségeit" - mondta korábban Vályi-Nagy Vilmos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációs államtitkára.