Egy valódi család helyett robotok éltek hat éven át a Tennessee állambeli Campbell Creek három házában is - írja a Popular Science.
A házban 2009-től 2014 októberéig gépek utánozták egy átlagos amerikai család életét egy tudományos kísérlethez, amelynek eredményeit a háztartások energiaszükségleteinek csökkentéséhez használják fel.
Nem humanoid robotokat kell a nappaliba képzelni, az otthonok belsejében fixen rögzített gépekkel és automatikákkal utánozták az emberi viselkedést. Például előzetesen megadott program szerint reggel felkapcsolt a fürdőszoba lámpája, megnyílt a zuhany, amelynek vize az üres kádba folyt. Még a mosás utáni teregetést is szimulálták: ehhez fellógatott törülközőket nedvesített meg egy gép a megadott időpontokban.
Bár élő ember nem tartózkodott a házban, egy gép folyamatosan kinyitotta és bezárta a működő, de csupán víztartályokkal megrakott hűtőgép ajtaját, de a szárítógép és a mosógép is beindult a program szerint, esténként pedig a tévék is bekapcsoltak az üres szobákban. Estére a lámpák is felkapcsolódtak, majd amikor a legtöbb ember aludni tér, a robotok lakta ház is sötétbe borult.
A kísérletet azért kellett családok beköltöztetése helyett gépekkel végezni, mert így váltak pontosan összehasonlíthatóvá az eltérő energiahatékonyságú berendezésekkel, és különböző szigetelésekkel, nyílászárókkal szelelt épületekben mért fogyasztásokat. Miután mindent gépek irányítottak, a három otthonban minden teljesen egyformán történt, mindenki ugyanakkorára állította a fűtést, ugyanannyit nézte a tévét, és azonos számú alkalommal mosott.
Még az emberek testének kipárolgását is gépek szimulálták, amelyek egy tartályból a lakók számának megfelelően növelték időnként a levegő páratartalmát. A robotokat és egyéb gépeket idén októberben szerelték le a házakból, amelyeket azóta megvételre kínál a helyi önkormányzat emberi vásárlók számára.
A kísérlet eredményei szerint az energiahatékonyságra optimalizált ház a gyakorlatban is megtakarítást eredményez: az ebben lévő robotok négyszer kisebb rezsiköltséget produkáltak a fejletlenebb otthonba szerelteknél.
A melegvíz és a fűtés költségeit a legjobban egy olyan napkollektoros rendszerrel lehetett csökkenteni a kísérlet eredményei szerint, ami legalább 300 literes tartállyal fel van szerelve. A mért eredmények részletesebb elemzését később végzik el a kísérletet lebonyolító kutatók.