Okostelefon, laptop, táblagép és Bluetooth-headset, esetleg GPS és zseblámpa - egy sor elektronikai kütyü lehet annál, aki mondjuk néhány napos sítúrára indul. Az eszközök mindegyike épp úgy irtózik a kinti mínuszoktól, ahogy tulajdonosuk.
A fent említett készülékek mindegyike akkumulátorról működik, a ma használatban lévő telepek kapacitása jelentősen lecsökken hidegben. Ez azért történik, mert az akkumulátor pozitív és negatív töltésű elektródái között lelassul az a kémiai reakció, amely a működést biztosítja.
A Battery University című szakportál szerint mínusz 18 Celsius-fok körüli hőmérsékleten egy tipikus lítium-ion akkumulátor kapacitása a felére csökken a szobahőmérsékleten mérthez képest. A probléma valós, a finn fogyasztóvédelmi hatóság például az iPhone 5 megjelenésekor vizsgálatot indított, mert kiderült, hogy az Apple okostelefonja a szokásosnál is gyengébben teljesít a hűvös éghajlatú országban, mivel a gyári specifikációi szerint 0 Celsius-fok alatt nem ajánlott használni.
A szakportál szerint ezért ha a hidegben lemerült a mobilunk vagy a zseblámpánk, azt a belső zsebbe téve és testünkkel felmelegítve jó eséllyel ki tudunk belőle sajtolni némi extra üzemidőt. Az ismételt bekapcsolással azonban csak akkor érdemes próbálkozni, ha az akkumulátor már átmelegedett.
A kütyüket szobahőmérsékleten kell hagyni felmelegedni, de radiátoron vagy hajszárítóval nem szabad gyorsítani a folyamatot, mert akkor a lecsapódó pára okozhat gondot a nem teljesen vízálló kivitelű készülékekben. Ez a mobiltelefonon kívül még inkább igaz a laptopra és a táblagépre, ezeket ugyanis nem a zsebünkben, testmeleg helyen, hanem táskában hordozzuk.
A mínuszokat nemcsak a kütyük akkumulátora, de az LCD-képernyők sem nagyon tolerálják. Minél hidegebb van, a folyadékkristályok aktivitása annál lassabb lesz, ez pedig elmosódó, szaggató hatást vált ki a telefonon. Nem minden okosmobilt szerelnek LCD érintőkijelzővel, a Samsung sok mobiljában például Super AMOLED képernyő dolgozik: ez kevésbé érzékeny a hidegre, de hasonló lassulást ugyancsak tud produkálni. A tartósan fagyban hagyott készülékeken ez érintőképernyő működése is megzavarodhat.
Semmilyen elektronikai eszközt nem érdemes télen hosszabb időre az autóban hagyni: a fagy által előidézett összehúzódás maradandó károsodást is okozhat a képernyő működésében. A Bluetooth headsetet sem érdemes a kocsiban felejteni, egy éjszakai fagy teljesen lenullázhatja az akkumulátorát, még ha csak ideiglenesen is.
Az okosmobil esetében a leginkább kézenfekvő megoldás, ha valamelyik belső zsebünkbe rakjuk a telefont, hogy testünk melege ne hagyja kihűlni. Ha csak hívásokat szeretnénk bonyolítani, ilyenkor nyugodtan kikapcsolhatjuk a 3G/4G-t is, a GSM-hálózat szolgátlatásai kevésbé merítik a telepet. Kültéren jó szolgálatot tehet a kabát alatt a nyakunkig elvezetett, hagyományos drótos headset is - így csak a hívások indításához kell kivennünk a zsebből a telefont.
Az Amazonon külön kütyüt is találhatunk a “handwarmer with smartphone charger” kifejezésre: nagyjából nyolc-tízezer forintért olyan külső, hordozható akkumulátort is vehetünk, amibe nemcsak ledes zseblámpát, hanem melegítőt is beépítettek, ami zsebünket vagy kezünket segít melegen tartani. A kínai Aliexpressen még macaront mintázó típust is találtunk ilyen kütyüből, ami egyébként rangos dizájndíjat is elnyert.
Salt néven az iPhone-hoz, iPadhez és Macbook számítógépekhez árulnak hőszigetelő tokot. A telefonos változat egyben pénztárcaként is használható, gyártója szerint pedig nemcsak az átmelegedéstől, de a lehűléstől is megóvja a készüléket a speciális, hővisszaverő anyagú borítás.
Egy melegítős töltő csak a zsebünkben képes melegen tartani a mobiltelefont, ha elő kell vennünk és nyomkodnunk kell őket a téli hidegben, mindenképpen elkezd hűlni a készülék.
Ez a hám a kütyünyomkodók kesztyűje lehetett volna
Erre a problémára egyelőre nincs megoldási javaslatunk: az egyetlen ötlet, amit találtunk, egy kanadai csapat kickstarteres projektje volt, amely nem valósult meg. Ők egy nyakba akasztható mobilnyomkodó hámot terveztek, ami kétoldalt nyitott, és leginkább egy olyan kesztyűre hasonlít, amelyre plexikivágást varrtak, hogy látni lehessen azon keresztül a képernyőt.
Nem talált kedvező fogadtatásra az oldalon az Embercase-nek nevezett iPhone-tok sem, amelynek az lett volna az extrája, hogy egyben kézmelegítőként is működik a hidegben.
Pedig ez elég ötletes konstrukciónak tűnt: az iPhone-t nemcsak az eséstől, de a külső hőhatásoktól is védte volna, akár egy hegesztőpisztolyjal is neki lehetett volna esni a telefon hátlapjának, ha a tok rajta van. A szerkezet saját akkumulátoráról szolgálta volna a fűtést, amelynek hőmérsékletét egy applikációból Bluetoothon keresztül lehetett volna beállítani rajta.