A sorozat korábbi részei:
Budapesten az északi szélesség 47-ik és a keleti hosszúság 19-ik fokánál (47.509182° 19.064121°), avagy a VI. kerületi Vörösmarty utcában furcsa jelenség volt látható a térképen a Google Föld szolgáltatását használva:
De mi történt a belvárosban? A hibát a felvételek pontatlan feldolgozása okozta, a szolgáltatás befogadott egy hibás ortofotót (légifelvétel-térképet). A jelenséget ugyan általában becsillanás hozza létre, de ebben az esetben találtunk pár érdekességet is.
A szolgáltatás befogadott olyan ortofotó-mozaikot, amely Budapest belvárosában hibás. Kellő átfedés hiányában nem lehet jó minőségű háromdimenziós felületmodellt számítani a mérőképekből. Az ortofotók (térképi légifelvételek) készítésekor a modell teszi lehetővé, hogy az objektumok pontosan a helyükön kerüljenek ábrázolásra.
A szoftverek többsége ilyenkor nem is engedi kiexportálni azokat a képterületeket, amelyekre nem áll rendelkezésre háromdimenziós felületmodell. A modell hiánya miatt nem jött össze a teljes terület képpel történő lefedése a fent látható kép esetében.
Utána persze az automatikus hisztogram egyeztetés is merített a fehér részből, különös színhatást okozva. Ez a művelet felelős azért, hogy a képsorozat összeolvasztásakor egységes színvilágú és kontrasztú legyen a végleges fotómozaik.
A budapesti példa a felvétel feldolgozóit is minősíti: a tény, hogy nem magyar térképészek, hanem külföldi, bérelt munkaerő dolgozza fel a képeket, hozzájárul a hibák elszaporodásához.
A főváros szívében lévő hibát azóta észrevették, mert pár órája kipótolták a fedetlen területet. A kozmetikázás hátránya, hogy a kipótolt terület élessége eltér az új, párás környezettől. Valószínűleg egy korábbi, jobb minőségű felvételhez nyúltak vissza a háztömbök befoltozásához:
Vannak persze olyan érdekességek is, amelyek nem a képfeldolgozáson, hanem a valóságon alapulnak. Ilyen az erdőbe vágott, kérdőjel alakú lék is Sopron külterén:
A felvétel az Interspect csoport készítette ortofotó-mozaikból származik.