Washingtontól nyugat felé tartva a telefonok egyszer csak nem tudnak jelet fogni. A rádiócsendes övezetet 1958-ban alakították ki, hogy a legnagyobb szárazföldi mozgatható tárgy, a Robert C. Byrd Green Bank teleszkóp (GBT) biztonságosan működjön.
Ma már a magukat elektroszenzitívnek, az elektromágneses mezőkre (túl)érzékenynek tartó emberek Mekkája.
Pocahontas megye lakói (8000 fő)
az egyetlenek Amerikában, akiknek törvény írja elő, hogy a rádióhullámok kibocsátását korlátozzák.
A közelükben elhelyezkedő, 9300 négyzetméternyi területet elfoglaló teleszkóp ugyanis azokat az űrben található elemeket próbálja megtalálni és megfigyelni, amik nem bocsátanak ki látható fényt, de rádióhullámokat viszont igen.
A teleszkóp egy watt milliomodjának milliárdjának a milliárdját is képes érzékelni (ez 1e-24 watt), egy hópihe leesését a földre. Viszont bármi, ami elektromágneses sugárzást bocsát ki, befolyásolhatja adatainak tisztaságát – ez okozza, hogy
34 ezer négyzetkilométernyi területen a seriff ellenőrzi, hogy nem hibás-e például a porszívó (mert az szikrát okozhat).
A GBT fedezte fel például azt, hogy a Tejút rendszer egy 500 milliónyi fényévnyi átmérőjű, galaxis-szuperhalmazban helyezkedik el. Azt is, hogy egy 150 mérföld/másodperc gyorsaságú hidrogén-felhő süvít a Föld felé – 30 millió év múlva meg is érkezik. Az éggömb 85 százalékát látja – többet, mint bármelyik másik teleszkóp.
A teleszkóp harmad-Magyarországnyi környezetében nincs mobilozás, nem használhatnak babamonitort, mikrót, vezeték nélküli csengő. 1,6 kilométernyi távolságában
még benzinmotoros autóval sem lehet közlekedni,
sőt, a közeli felszállópályán is szélzsákkal figyelik, honnan fúj a szél.
A megkötések miatt a megyében nincs okostelefon-nyomogatás beszélgetés közben, nincsenek kínos Tinder-randik, vagy Uber. Az otthoni szélessávú internethez kábelen csatlakoztatják a gépeket, bár a fiatalabbak próbálkoznak az otthoni wifi-vel – amíg a seriff el nem kapja őket.
A város pont a megkötés miatt lett a magukat elektroszenzitívként definiálók dömpingje. A Washingtonian riportja szerint azok, akik fejfájásaikat, rosszullétüket, álmatlanságukat, mellkasi fájdalmaikat a túlzott elektromágneses kitettségnek tulajdonítják, tucatjával érkeznek a környező városokba, farmokba.
A hagyományos orvostudomány az elektroszenzitivitást nem fogadja el diagnózisként – pedig
Németországban a lakosság 8 százaléka annak tartja magát.
2013-ban érkezett is Németországból egy olyan petíció az Európai Unióhoz, ami felkéri az Uniót, hogy minden tagországban létesítsen sugárzás nélküli védett területeket.
Az elektroszenzitivitásnak tulajdonított tüneteket egy tanulmány sem köti a rádióhullámokat kibocsátó eszközökhöz, de vannak olyan orvosok, akik állítják, hogy az ezt kutató tanulmányok idejétmúltak.
Még senki sem tanulmányozta a rádióhullámokat kibocsátó eszközök jelenlegi elterjedését, hiszen 1996-ban a Szövetségi Kommunikációs Bizottság megállapított egy, a rádiófrekvencia hőtermelésén alapuló biztonsági standardot, amit azóta nem kérdőjeleztek meg –
a telefongyártók maximum annyit javasolnak, hogy ne tartsuk alvás közben az eszközünket a fejünk közelében.
Pedig a PopScience magazin által megkérdezett szakértők szerint a rádiófrekvenciáknak való magas kitettségnek lehetnek nem hő alapú biológiai hatásai is.
Kérdéses, hogy a terület meddig marad elektromágneses mező-mentes (a napsugárzás is elektromágneses sugárzás, de a teleszkópot az nem zavarja). A teleszkóp fenntartása ugyanis évi 14,5 millió dollár, amit 2017 után nem tudják, honnan fognak előteremteni.
Stratégiailag kiváló helyen, a Green Bank teleszkóp közelében helyezték el az NSA (Nemzeti Biztonsági Ügynökség, Edward Snowden volt munkahelyét) egyik fő lehallgató állomása, a Sugar Grove. Az ő számukra viszont kevésbé fontos a rádióhullámok kibocsátásának jelenlegi méretű visszafogása, bár azt így is az országos szint alatt kell majd tartaniuk.