Megrohamozta az ausztrál rendőrség annak a Craig Steven Wright nevű férfinak a házát, aki több informatikai lap szerint is a bitcoin virtuális valuta megalkotója lehet. Az esetről szemtanúk számoltak be.
Az ausztrál szövetségi hatóságok tagadják, hogy az akciónak köze volt a bitcoinhoz. Közleményük szerint az adóhatóság kérésére látogatták meg a vállalkozót. Az ajtót zárszerelő nyitotta ki, ott benn nem találtak senkit.
A gyanúsítottnak két cége is van Ausztráliában, a DeMorgan és Panopticrypt Pty.
LinkedIn profilja alapján a DeMorgan "alternatív valutával" foglalkozik.
Wright volt az egyébként, aki tavaly bejelentette: szeretné megalapítani a világ első bitcoinbankját.
Házát nem sokkal az után kutatták át, hogy a Wired és a Gizmodo techportálok oknyomozó cikket közöltek arról, hogy nagy valószínűséggel ő lehet a Nakamoto Szatosi néven emlegetett bitcoinalapító.
A két lap kiszivárgott e-mailek, dokumentumok és webes archívumok alapján jutott arra a következtetésre, hogy ő az eddigi legvalószínűbb gyanúsított.
Ha nem ő találta fel a bitcoint, akkor viszont zseniális hoaxer, aki nagyon el szeretné velünk hitetni, hogy ő az"
- írta a Wired.
A sajtó fantáziáját már régóta izgatja, hogy ki alkotta meg a kriptopénzt. A legenda csak úgy szól, hogy 2008-ban egy Nakamoto Szatosi néven emlegetett programozó (vagy egy szervezet) megírta a bitcoin algoritmusát, majd azt 2009-ben közzétette nyílt forráskódú programként.
Az eddigi nyomozások mind zátonyra futottak, a többi gyanúsítottal rendre melléfogtak.
A bitcoin csak virtuálisan létezik, egy P2P alapú, anonim virtuális fizetőeszközről van szó, amely minden államtól és pénzintézettől független. A bankárok feladatát a bitcoint használók számítógépén futó bonyolult programok végzik.
A bitcoin népszerűsége hat évvel ezelőtti indulása óta árfolyamához hasonlóan hullámzik. Egy bitcoin szerdán közép-európai idő szerint a késő délutáni órákban 419 dollárt, azaz kicsit több mint 120 ezer forintot ért a Bitstampen.
Mivel a kriptovalutának nincs kibocsátója, nem tartozik egyetlen ország hatóságának, jegybankjának felügyelete alá, nincsenek megfelelő felelősségi, garanciális, kárviselési szabályai - hívta fel a figyelmet februárban a magyar jegybank is.
A bitcoin az elmúlt években rossz hírre tett szert,
sok esetben használták bűnszervezetek pénzügyeinek lebonyolítására.
Ezért egyre több város és ország próbálja szabályozni a használatát - vegyes sikerekkel.
Ausztráliában a nagyobb bankok idén szeptemberben jelentették be, hogy megszüntetik a bitcoint kibocsátó cégek számláit a pénzmosás és a terrorizmus ellen irányuló szigorúbb törvények miatt. Idén kiderült az is, hogy az Iszlám Állam is használja a virtuális valutát.