Ugyan a Magyar Telekom még nem jelentette be hivatalosan, de hamarosan a telekommunikációs vállalat is beszállhat az okosotthonos bizniszbe. Az Okos Otthon szolgáltatás
két év hűségidővel havi háromezer forintba, egy év hűségidő vállalásával pedig havi háromezerötszáz forintba kerül.
Legalábbis ez derül ki a honlapon már elérhető információk alapján. Az, hogy pontosan mikor indul, ha indul, vagy hogy csak a meglévő ügyfeleknek lesz-e elérhető, még nem tudni. A Magyar Telekom sajtóosztálya az Origo kérdésére annyit közölt, hogy "zártkörű tesztelés" zajlik.
A szolgáltatáshoz jönnek hozzá a kütyük, illetve az azokat irányító központi egység, ez harmincezer forintba kerül, amit kizárólag az Okos otthon szolgáltatással együtt, de akár kamatmentes részletre is megvehetünk.
Kínálatukban nem csak okoskonnektorok, füst- és mozgásérzékelők jelentek meg, de látszólag egy teljes felületet kaphatnak majd a cég ügyfelei, ahonnan
akár tévéről, akár mobilról, tabletről, és PC-ről is irányítani, és ellenőrizni tudják
majd a hőmérséklettől kezdve a lámpákon át a lakás összes nyílászáróját. Ha elfelejtettük bezárni az ajtót, vagy lekapcsolni a nappali kislámpát, rögtön látjuk, és tudunk intézkedni.
Erről a felületről tudjuk majd megtekinteni elvileg az összes eszköz beállítását. Ezt a kép tanúsága alapján
telekomos azonosítóval, és jelszóval érhetik majd el a felhasználók.
A kínálatban mindenféle árú, és célú eszköz megtalálható, ezeket már most meg lehet rendelni. Mikor kipróbáltuk, minden további nélkül meg tudtunk rendelni egy okoskonnektort. Kérdés, hogy az megérkezik-e, vagy majd visszavonja a Telekom a tranzakciót.
Így egy jövőbeli potenciális vásárló
akár egyesével is megvásárolhatja a neki fontos készülékeket,
ha nem akar rögtön egy teljes, több százezer forintba kerülő rendszert beszerelni a házába.
Kezdhetünk egy kamerával, egy termosztáttal, egy mozgásérzékelővel, okoskonnektorokkal, füst-, víz-, és nyitásérzékelővel. Egy fali panel lehetővé teszi, hogy a riasztórendszert be- és kikapcsoljuk, illetve programozzuk. A pánik gomb pedig nem csak falra, de csuklóra erősíthető változatban is megjelent a webshopban.
Az eszközök egy alacsonyfogyasztású, Z-Wave vezeték nélküli hálózaton kommunikálnak egymással. Ezt
kimondottan az okosotthonos rendszerekhez fejlesztették,
hogy kis adatcsomagokat alacsony sebességgel, rövid hatótávon továbbítson, ezáltal az akkumulátort is kíméli. Szemben a wifivel, aminek nagyobb csomagot, nagyobb sebességgel kell küldeni.
Más frekvenciát is használ a Z-Wave: a gigahertz alatti tartományban operál, így nem zavarja be a wifit, a Bluetooth-t és más hálózatokat. Hatótávolsága körülbelül 100 méter.
A legtöbb cég szép fokozatosan fogja bevezetni okosotthonos megoldásait: az egész szakma kísérletezik még, hogy mire is van igazán szüksége első körben a felhasználóknak. Míg az Egyesült Államokban inkább a biztonságon van a hangsúly: a kamerák, riasztók, ajtóba szerelt szenzorok népszerűek, addig Európában az energiahatékonyság fontosabb.
Olyan megoldást keresnek az emberek, amivel csökkenthető a rezsi. Az okoskapcsolókkal távolról is ki- és bekapcsolható egy lámpa, így nem fogyaszt felesleges áramot. Míg
a fűtésszabályozó automatikusan be tudja ideális szintre kalibrálni a hőmérsékletet a lakásban,
így amíg nem vagyunk otthon, addig csökken, ahonnan nem lesz nagy megerőltetés (és fogyasztás) kellemesre visszamelegíteni akár egy óra alatt a szobákat.
Ha kíváncsi milyen lenne, ha egy jövőbeli okosotthonban élni, itt elolvashatja.