A Google-nek sikerülhet az, amibe a Facebook bicskája beletört. A keresőóriás már több indiai telekommunikációs szolgáltatóval is tárgyal arról, hogy el tudják indítani az országban internetelérést javító Project Loon programjukat.
Ennek keretén belül légballonokkal szolgáltatnának wifit a fejlődő területeken. Ugyanez volt a célja a Facebook Free Basics programjának is (eleinte internet.org), ám azt
múlt hónapban betiltották az országban a netsemlegesség megsértése miatt.
A Google megoldása annyiban térne el, hogy nem korlátozná az elérhető oldalakat, csak az internetelérésen javítana. Üzleti modellről még nem beszélt a cég, és az még sem biztos, hogy a netezni kívánók ingyen netezhetnének.
A Facebook Free Basics nevű programja 2013-ban robbant be a köztudatba, akkor még Internet.org néven. A program célja az volt, hogy a világ szegényebb régióiba is internetelérést vigyen, ingyen elérhető oldalakkal. Ez a jótékonykodás azonban öncélú is volt: csak a saját, és a cég által kiválasztott tartalmak voltak elérhetők a világ eldugott pontjain, például a Facebook. Az ingyenes csomagból kizárta például a konkurens Google termékeit, ezzel piaci előnyre téve szert az adott területen.
Így a kezdeményezés gyorsan kiváltotta az interneres szabadságjogok harcosainak ellenszenvét, mivel egyes szolgáltatásoknak ezzel előnyt ad, másokat kizár.
A szolgáltatást februárban betiltották a Indiában,
másik 30 országban még működik.
Az internetet sugárzó Project Loon léggömböket 2013-ban kezdték tesztelni a Google Új-Zélandon. A Loon a Google fogalmazása szerint
a földi 3G mobilhálózatokkal azonos sebességet biztosít,
ez elvileg néhány 384 kilobájtos másodpercenkénti átviteli sebességet, de akár 1-2 megabites rátát is jelenthet.
A sztratoszférában lebegő léggömbök nem csak a földi irányítással, illetve internetszolgáltatóval kommunikálnak, hanem egymással is, így biztosítva a lehető legjobb lefedettséget használóik számára. A ballonos internet azonban nem csak a közművek nélküli, fejlődő területek problémáit oldhatja meg. Olyan tájakon is hasznos lehet, ahol a hálózatépítés lehetséges, csak drága. Internetet kaphatnak a szigetvilágok, magashegyi régiók vagy dzsungelek.
Múlt hónapban Sri Lankán kezdték tesztelni a ballonokat, idén Indonéziában is elindítják.