A Szövetségi Nyomozó Irodát (FBI) már azóta komolyan aggasztják az Apple titkosítási módszerei, hogy a cég 2014-ben bejelentette az iOS 8 operációs rendszert - derül ki a Bloomberg cikkéből. A rendszer azért volt úttörő, mert még maga a gyártó sem tud hozzáférni a telefonon tárolt képekhez, üzenetekhez. Az adatokat jelkódos zár védi,
a feloldáshoz szükséges kulcsok pedig magában a készülékben vannak.
Nem sokkal az iOS 8 bejelentése után az Apple el is küldte az operációs rendszer bétáját az FBI-nak, hogy az ügynökség tanulmányozhassa azt, hogy a rendszer "miként változtatja majd meg a bizonyítékgyűjtési technikákat".
Az FBI-t aggasztotta, hogy
a nyomozások során eddig használt módszerek teljesen használhatatlanok lesznek,
és nem tudnak többé hozzáférni a gyanúsítottak telefonjain tárolt üzenetekhez, képekhez. Az ügynökség korábban már az iMessage és a FaceTime titkosítása ellen is szót emelt pár évvel ezelőtt.
Az Obama-adminisztráció azonban 2015 októberében eldöntötte: nem kötelez arra amerikai techcégeket, hogy átadják az eszközökön tárolt adatokat a hírszerző ügynökségeknek.
Valójában már másfél éve zajlik az ügynökség és a cég közti vita,
ám a San Bernardinó-i ügynél pukkant a lufi. Ez adott ürügyet az ügynökségnek arra, hogy nyilvánosságra hozzák a vitát, és pert kezdeményezzenek. Az FBI korábban nem kezdeményezett pert iOS 8 és annál frissebb rendszerek feltöréséért, mert az már önmagában precedenst teremt, és kihatással van a későbbi ügyekre.
A San Bernardinó-i iPhone feltöréséért zajló, hetek óta tartó huzavona ma ért volna fénypontjához: mára idézte be a kongresszus Tim Cookot, az Apple vezérét. Azonban elnapolták a meghirdetett bírósági meghallgatást, mert lehet, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) az informatikai óriás közreműködése nélkül is képes lesz feltörni a tavalyi San Bernardinó-i terrortámadás egyik elkövetőjének okostelefonját.
Az ügynököknél egy kívülálló jelentkezett a hétvégén, és egy lehetséges módszert mutatott az FBI-nak a telefon feltörésére - derül ki a nyomozó iroda bírósági beadványából.
Korábban már több informatikai szakember, köztük Edward Snowden és John McAfee is hangoztatta, hogy az FBI fel tudná törni a telefont az Apple segítsége nélkül is, és egyértelműen csak a precedensteremtés a cél.
Ez derült ki akkor is, amikor március elején James Comey, az FBI igazgatója és Bruce Sewell, az Apple jogi képviselője állt a honatyák elé. A képviselőház igazságügyi bizottsága előtt Washingtonban hallgatták meg őket a titkosítási ügyről.
A demokraták és republikánusok közösen támadtak az FBI-igazgatóra, a szövetségi nyomozó iroda nyilatkozataiban komoly ellentmondásokat fedeztek fel. James Comey nemcsak azt ismerte el, hibáztak a terroristák mobiljának feltörése ügyében, de azt is, ha az Apple hátsó kaput biztosítana nekik,
azt nemcsak ennél a telefonnál használnák ki.
Mint fogalmazott, már a számát se tudják, annyi titkosított telefon van az FBI birtokában,kihasználatlanul. Ebbe a helyi rendőrőrsök által begyűjtött több száz mobil nem tartozik bele. Vagyis Tim Cook Apple-vezér azon félelme, hogy a hátsó kaput nem csak egyszeri alkalommal használnák fel, bármennyire is ezt hangoztatták, igaznak bizonyult.
Tim Cook többször is markánsan kifejtette, hogy miért nem akar engedni hátsó ajtókat a kormány számára. Ha lehetőséget biztosítanak a hatóságoknak, hogy a titkosítás ellenére is hozzáférjenek az okostelefonok tartalmához, azzal a hackereknek is hátrahagynak egy hátsó kaput. Ezzel pedig a mobilok biztonsága radikálisan csökken, bárki könnyedén kémkedhet majd a felhasználók után. Ezért inkább létre sem szeretnék hozni a kért módosított szoftvert.