Minden korábbinál széleskörűbb kibertámadást indít az Egyesült Államok az Iszlám Állam (ISIS) terroristaszervezet ellen. A műveletet a hat éve alapított katonai szervezet, a Kiberparancsnokság (Cyber Command) irányítja, és a frissen alakult Special Operations hajtja végre - írta a The New York Times.
A művelet célja az ISIS online tevékenységének ellehetetlenítése:
a propaganda, a toborzás, az egymás közti kapcsolattartás, és az Egyesült Államokat célzó hackertámadások megakadályozása. A NY Times információi szerint a "kiberkatonák" korábban már sikeresen beépültek a terroristák hálózataiba, és megfigyelték online szokásaikat.
Következő lépésként megtévesztő gyakorlatokat is bevet az amerikai különítmény, például olyan sebezhető területekre tereli a dzsihádistákat, ahol amerikai drónok vagy katonák tartózkodnak.
Emellett megpróbálják megnehezíteni a szerv mindennapos működését olyan módon, hogy eltérítik a harcosoknak utalt pénzösszegeket, vagy megakadályozzák azt, hogy a parancsnokok utasításai eljussanak hozzájuk.
Az amerikai kiberhadtest
A Pentagon több éves előkészítés után 2010 májusában hozta létre a US Army Cyber Command nevű egységét. Az amerikai hadsereg Maryland államban, Fort Meade-ben található Cyber Command, vagy "kiberparancsnokság" nevű létesítménye az amerikai informatikai hálózatokat hivatott megvédeni a külső támadásoktól. A kiberháborús egység pontos feladatait azonban sok titkolózás övezi, mivel a tagjainak nem csak az a feladata, hogy fellépjenek a behatolók ellen, amikor azok felbukkannak, hanem az is, hogy megelőzze az ilyen akciókat.A NY Times szerint
igazi pálfordulás, hogy a kormány beismeri a kibertámadást.
Eddig éveken keresztül elutasították még a feltételezést is, hogy offenzív kiberfegyvereket fejlesztenek. A Cyber Command eddig ismert elsődleges feladata az volt, hogy fellépjenek a behatolók ellen, és védjék a kormányzati rendszereket.