Korszerű, biztonságos, az aktuális feladatokhoz és terheléshez rugalmasan alkalmazkodó informatikai infrastruktúra, jelentős beruházás nélkül - valószínűleg sok hazai vállalkozás kívánságlistáján szerepelhet egy ilyen tétel. Az Azure felhőszolgáltatás mindezt tudja.
Még a szakértők számára sem lenne könnyű feladat, ha azt kérnénk tőlük, hogy sorolják fel az Azure-on keresztül elérhető szolgáltatásokat, hiszen ezekből több tucat van.
A Microsoft 2009-ben tette elérhetővé a felhőalapú megoldást:
akkor még Windows Azure néven. Ez alapvetően két lehetőséget kínál a vállalkozásoknak.
A modern, többplatformos web- és mobilalkalmazások készítésére és üzembe helyezésére jó példa a Heineken kezdeményezése. A világ egyik legismertebb sörgyártója egy marketingkampány keretében
olyan játékot fejlesztett, amelyet a felhasználók a Bajnokok Ligája-meccsek ideje alatt játszhattak egymással.
Ebben az esetben nemcsak hatalmas szerverkapacitásra volt szükség a milliós nagyságrendű felhasználói tömeg miatt, de óriási, valós idejű számítási kapacitásra is. A ranglistán ugyanis folyamatosan frissíteni kellett az eredményeket. A Heineken pedig azt szerette volna, hogy egyszerre
legalább egymilliós felhasználói bázist bírjon el a rendszer.
Ezt az Azure révén biztosították, emellett magát az alkalmazást is a felhőszolgáltatáson keresztül elérhető Visual Studio fejlesztői környezetben alkották meg.
Az Azure az operációs rendszerek, programnyelvek, keretrendszerek, eszközök, adatbázisok és szolgáltatások igen széles körét támogatja. Linux szerverek futtathatók a segítségével, több programnyelven - mint a JavaScript, Python, .NET, PHP, Java és Node.js - lehet alkalmazásokat fejleszteni vele, de akár háttérrendszerek is készíthetők iOS, Android és Windows operációs rendszert használó eszközökhöz.
A hazai vállalkozások többsége a tapasztalatok szerint főként az infrastruktúraigények kiszolgálására használja a felhőalapú megoldást. A kis- és középvállalatok (kkv) például
leggyakrabban a biztonsági mentéshez vetik be a szolgáltatást.
Ez érthető is, hiszen ebben az esetben nincs szükség hardverberuházásra, egy egyszerű regisztrációt követően, a felhasználó által megadott kulccsal egy titkosított mentés készül a Microsoft-felhőben.
Igény szerint akár több, fizikailag elkülönülő központban is tárolhatók az információk, sőt,
akár 99 éves megőrzésre is van lehetőség,
ez pedig fontos minden, az adatmegőrzési kötelezettség által érintett vállalkozásnak, mint a könyvelő cégek, jogi irodák.
Virtuális szerverek is elérhetők a megoldáson keresztül, így ha terjeszkedik a társaság, vagy csak lecserélnék a már elavult eszközöket, esetleg egy új megoldás miatt nagyobb teljesítményre van szükség, akkor sem kell időnként meglepően hosszúra nyúló és kockázatos eszközbeszerzésbe fogni.
Az Azure - és a hozzá hasonló felhőalapú szolgáltatások - több gazdasági előnyt kínálnak. Bár egy ilyen megoldás bevezetésénél valószínűleg az elsődleges szempont a cégek többségénél, hogy
nem jár jelentős kezdeti beruházással,
hiszen utólagos elszámolás van, legalább ekkora előnyt jelenthet a skálázhatóság.
Ez ugyanis azt jelenti, hogy mindig az aktuális igényeknek megfelelő kapacitás áll rendelkezésre, és tényleg csak azért a teljesítményért kell fizetni, amit használnak is a vállalkozások.
Támogatott tartalom.