Az Előadóművészi Jogvédő Iroda (EJI) sikerre vitte az előadóművészek internetes jogaiért harcoló próbapert, amit a Deezer online streaming zeneszolgáltatás ellen indított több mint két éve - derült ki az egyesület sajtóközleményéből.
Az EJI célja az volt, hogy a zenészek és énekesek ne maradjanak bevétel nélkül, hangfelvételeik internetes felhasználása után is kapjanak pénzt a szolgáltatótól.
A bíróság részben igazat adott az előadóknak.
A döntés értelmében a Deezer a magyar piacra lépésének időpontjától (2012. október) számítva köteles megfizetni utólagosan a jogdíjat. A művészeket képviselő iroda ezen bevételt
egyenlő arányban felosztja az előadók közt.
Az EJI táblázatában meghatározott előadóművészi jogdíj mértéke messze meghaladja azt, amennyit eddig a kiadók fizettek az előadóknak.
Amennyiben a Deezer az ítélet ellen fellebbez, a per másodfokon folytatódik tovább.
Előadóművészi Jogvédő Iroda (EJI)
Az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület a zenészek, színészek, táncosok jogait érvényesítő egyesület, amit az előadók hoztak létre. A televíziók, rádiók jogdíjat fizetnek az előadóknak felvételeik felhasználásáért. Ezt a jogdíjat Magyarországon minden hazai és külföldi előadó nevében az EJI szedi be, és fizeti ki részükre. Az EJI-nek 1350 tagja van, évente több mint 50 000 előadóművész számára fizettek ki jogdíjat.