Csalók. Mostanában egyre többször halljuk ezt a szót. S nem feltétlen kell elmenni a bankok, pénzügyi intézmények ellen indított kibertámadásokig, az ügyfelek adatainak ellopásáig, a számlák lecsapolásáig.
Ott volt nemrég a BSI rendszerének feltörése, ahonnan több mint 15 ezer magyar gmailes belépési adatait szerezték meg. A regisztráció, belépés, minden olyan online interakció, amely azonosítást igényel, annál használható a magyar Seon megoldása.
A startup célja, hogy
megelőzze a csalások tetemes részét, s csökkentse az okozott kárt.
Fejlesztettek egy olyan felületet (API-t), melyet a webes platformokra be lehet kötni.
Ennek célja, hogy online honlapok, webshopok, pénzügyi tranzakciókat kezelő oldalak számára egy biztonságosabb környezetet hozzanak létre. De nem csak az e-kereskedőkre koncentrálnak.
“Ha például az Origón létrehoztok egy szavazást, arra rengeteg fals szavazat is érkezhet. Például egy mobilokról szóló voksolásnál a Samsung rajongók külföldről, botok által, vagy zombi gépekről, azaz botnet hálózatot használva adhatnak le szavazatot, ezzel torzítva a valós eredményt. Ezt mi megszűrnénk - mondta Kadar Tamás, a Seon alapítója Bécsben, a Pioneers fesztiválon.
Egy pontozási rendszert hoztak létre, mellyel megítélik az adott tranzakció, interakció rizikó faktorát, azaz hogy mennyire kockázatos, vagy fals az a tevékenység.
Ezt az admin felületen követhetik az ügyfelek,
ahol pontos visszajelzést kapnak arról, hogy egy adott felhasználóról mit kell tudni.
A profilban megtalálható az IP-cím, az email cím, hogy ahhoz milyen Facebook, Linkedin, és egyéb közösségi oldalak felhasználói tartoznak, s milyen nyilvánosan elérhető adatok vannak az illetőről. Használ-e Tor-, illetve VPN-hálózatot, hogy elrejtse kicsoda, és valójában honnan jelentkezett be.
A bankkártya mindössze első hat számjegyéből már megállapítható,
hogy mely ország, mely bankjához tartozik az illető.
“A pénzügyi adatok sok mindent elárulnak. Ha valaki egy kenyai kártyával akar Jordániában fizetni, az sokkal kockázatosabb, mint ha egy amerikai kártyával akarják kiegyenlíteni a számlát az Egyesült Államokban” - magyarázza Kadar.
A felhasználói viselkedés, és használt eszközök alapján is rögtön ki lehet szűrni, ha valaki más használja a profilt, vagy ha nem valós személyt takar az adott név, vagy email cím. Mindezen adatokat összegzik az ügyfelek számára, s a big data, azaz elemzés segítségével értékelik ki a tranzakciókat.
Ha egy felhasználó fekete listára kerül, akkor a rendszer blokkolja, s nem hagyja tovább tevékenykedni.
A szoftverrel a kockázatos tranzakciók 95-6 százaléka kiszűrhető,
mondja a Seon alapítója. “Ezzel pedig a vállalatok számára jelentős összeget spórolunk meg.”
Az ötfős csapat egy éve kezdte meg a munkát, a programozói felület jelenleg béta állapotban van. Bárki ingyenesen kipróbálhatja egy hónapra, utána pedig tranzakciókként 5 forintot kell fizetni. “Az alacsony árstratégiával szeretnénk betörni a nemzetközi piacra.
Míg nálunk tranzakciónként 5 forint a szoftver használata, addig az Egyesült Államokban ez 6 dollárcent.”
A magyar fiatalok a Magyar Nemzeti Kereskedőház Innotrade program keretében mutatkoztak be a bécsi Pioneers startupfesztiválon. A júniusban startoló Brain Bar Budapesten bejutottak a legjobb tíz startup közé.
A bajnokság győztese az OXO Labs által biztosított fél éves akcelerátor program mellett a Power Angelstől kap 150 ezer eurós befektetési ajánlatot, és eltölthet 6 hónapot a Loffice irodájában. Bár a CEE Lift Off! pályázat még csak kétéves, a nyeremény máris tízszer akkora a tavalyi összegnek.