Az európaiak több mint fele (250 millió lakos) naponta megfordul a világhálón, azonban
150 millió európai, az összlakosság mintegy harmada még sohasem használta az internetet.
A felmérések alapján azoknak, akik nem használnak internetet, 25-30 százaléka hivatkozik kompetenciahiányra, azaz nem tudja, hogy hogyan vagy mire tudná használni, és 15-20 százalék mondja azt, hogy túl drága – mondta a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos egy pénteki háttérbeszélgetésen
Azaz 22-30 millió uniós állampolgár az ár miatt nem netezik.
A szóban forgó polgárok jellemzően 65 és 74 év közötti, alacsony jövedelmű, munkanélküli vagy alacsony képzettségű emberek.
A magyar kormány épp ezért indítja el 2017. január elsejével a Digitális Jólét Alapcsomagot (DJA). A nevet egyébként maguk a szolgáltatók adták, mondta Deutsch Tamás.
A cél, hogy az összes szolgáltató kínálatában elérhető legyen ez az olcsó csomag.
De mit is kell tudni róla?
A Digitális Jólét Alapcsomag
csak magánszemélyeknek szól,
vállalatoknak nem, azaz a lakossági kínálatba kerül be.
A tervek szerint két évig lehet igénybe venni majd ezt a filléres csomagot, és ezt lehet majd további egy évvel meghosszabbítani, ha részt veszünk az állam által biztosított digitális képzésen. "További hosszabbításról jelenleg nincs szó" – mondta a miniszterelnöki biztos.
A Digitális szakadék csökkentése című projekt keretében
igazi életszagú, 35 órás tanfolyamot kapnak a résztvevők
– mondta Deutsch. Gyakorlatilag ezzel a kedvezményes netcsomaggal vennék rá az embereket, hogy a kompetenciaképzésre minél többen jelentkezzenek.
A cél a lakosság digitális kompetenciájának növelése, ami mára elengedhetetlen a munkavállaláshoz is, így növelve a gazdaság versenyképességét, egyben bővítve a foglalkoztatottak létszámát.
Világszerte 4,1 milliárd embernek nincs internet-hozzáférése,
és így nem kapcsolódik be a globális, modern gazdaságba. Holott a részvételük több mint 6 ezer milliárd dollárral növelhetné meg a globális gazdasági teljesítményt.
A világ népességének hét százalékát, azaz félmilliárd embert emelhetne ki a szegénységből az internet terjedése – olvasható a Strategy& cég új tanulmányában, amely a Facebook számára készült.
Európában a rendszeres internethasználók aránya 80-85 százalék, addig Magyarországon mindössze 65-70 százalék. Az ideális az Egyesült Államokban a netezők száma, ott a lakosság 90 százalék rendszeres nethasználó – mondta Deutsch Tamás.