Mindig azt mondjuk, hogy a mobiltelefonok kvázi zsebben hordott számítógépek. Van benne igazság, hiszen ezeket az eszközöket jóformán mindenre tudjuk már használni, kezdve a navigálástól egészen az internetezésig vagy fényképezésig.
Ettől függetlenül még mindig nem nevezhetők teljes értékű munkaállomásoknak, egész más egy perifériákkal rendelkező asztali operációs rendszert használni.
A normál, nagy PC-ket viszont elég körülményes magunkkal vinni,
erre a laptopok nyújthatnak megoldást, ám néha még ezek is méretesnek számítanak.
Az Intel pont ezért egy olyan eszközön dolgozott, ami akár egy kabátzsebben is elfér, mégis olyan tudást és erőt garantál, amit szinte minden kompromisszum nélkül használhatunk. Persze, aki játékra vágyik, annak nem ez lesz a megfelelő lehetőség.
Már tizenhárom éve, 2003-ban elkészítették az első Stick PC-t. Ezek az apró számítógépek magukban foglalják a processzort és a grafikus chipet, így nincs szükség külső hardveres erőforrásra, működésükhöz pedig elég valamilyen külső monitor, amelybe HDMI-porton keresztül csatlakoztathatók. Ilyen az
Intel Compute Stick is, ami egy pendrive méretű számítógép,
beépített ventilátorral, hogy a hűtést és a kiegyensúlyozott teljesítményt mindig biztosítani tudja. Az első modellt a 2015-ös Las Vegas-i CES kütyüshow-n leplezték le.
Az egész jól kinéző kék dobozban a használati útmutatón kívül magát a sticket, egy HDMI-hosszabbítót (nagyjából 20 centiméter), egy USB Type-C kábelt, valamint egy adaptert találunk. Utóbbi nemcsak töltésre használható, hanem
van rajta két USB 3.0-s port is,
így az egér és a billentyűzet pillanatok alatt csatlakoztatható.
Mindössze annyi a dolgunk, hogy az előbb említett tartozékokat összedugjuk, keressünk egy HDMI-porttal rendelkező monitort, és a stick oldalán lévő bekapcsológombot megnyomva
elindítsuk az előre feltelepített Windows 10 operációs rendszert.
A szoftver egész gyorsan feláll, és utána már láthatjuk is a Microsoft fejlesztésének minden vonzó és kevésbé vonzó tulajdonságát.
Lényegében két fő szempontot különböztethetünk meg. Vannak az olcsóbb, és ezzel együtt persze gyengébb, Intel Atom (x3, x5 és x7) processzorral szerelt változatok, valamint combosabb, Intel Core M (m3, m5, m7) CPU-val felvértezett termékek.
Hozzánk igazából pont a középerős modell került, méghozzá Intel m3-6Y30 chipsettel, amiben egy kétmagos, 0,9 gigahertzre skálázott processzor dolgozik. Komolyabb terhelés esetén a magok a Windows szerint 1,51, az Intel weboldala szerint 2,2 gigahertzre tudnak felpörögni.
Kiszereléstől függően változik a memória és a belső tárhely mennyisége,
a tesztpéldányba 4 gigabájtnyi RAM-ot és 64 gigabájtos (ebből 36 gigabájt marad szabadon) tárolóegységet szereltek, utóbbit microSD-kártyával (maximum 128 GB) tudjuk bővíteni, de a stick kezeli a külső winchestereket is.
A grafikus gyorsítást vagy a chipsetbe épített, karcsúbb képességeket felvonultató Intel HD, vagy a picit erősebb Intel Iris grafika biztosítja. Mindkettő
támogatja a 4K-t,
vagyis a szuperfelbontású videókban gyönyörködve sem ütközünk akadályba.
Szerencsére nem maradunk wifi és Bluetooth nélkül, mindkét csatlakozást támogatja a stick.
Nyilván egy ilyen eszköznél a hordozhatóság a legfontosabb szempont, annak ellenére is könnyedén magunkkal vihetjük, hogy azért van hozzá kábel, illetve töltőfej is.
Nagyjából minden fontos feladat esetén megállja a helyét a stick,
ha csak Word- vagy más Office-dokumentumot szeretnénk szerkeszteni, minden gond nélkül megtehetjük.
A videónézés sem okoz galibát, mint ahogy korábban említettük, válthatunk akár 4K felbontásra is, nem fog megdöccenni a folyamatosság. Az internetezést tíz megnyitott lapig próbálhattuk, a memória ekkor sem mondott csődöt.
A keményebb tesztet a játékok jelentették, amelyek telepíthetőségét erősen limitálta a belső tárhely mérete és az integrált grafikus gyorsító. Nagyon régi programokkal vagy az Áruházból letöltött
egyszerű játékokkal persze vígan elboldogult az eszköz,
tehát aki kicsit kikapcsolódna munka közben, annak is ajánlható az Intel újdonsága. Csak ne akarjon valami újabb fejlesztéssel próbálkozni.
A kis ventilátor egyébként halk üzemmódban pörög, csak közelről észlelhető a surrogása, a sticknek pedig, ha nem is tartja hidegen, legalább annyi hűtést biztosít, hogy a termelődő hő miatt ne kelljen visszavennie a gépnek a teljesítményt.
A chipsettől, a belső tárhelytől és a memóriától függően nagyjából
40 ezer forinttól egészen 150 ezer forint fölé is emelkedhet a mini PC ára,
szóval hatványozottan érvényesül a mobilitás szükségessége. Drágán már csak az fogja megvenni a Compute Sticket, akinek tényleg egy zsebben hordható erőgépre van szüksége, és van monitor, illetve perifériás eszköz ott, ahová éppen viszi.
Persze ezen dolgozni, bevinni az irodába vagy átmenni a haverokhoz tökéletes,
és mutatja, hogy milyen lehetőségek rejlenek még a jövőben. Viszont akinek nem létszükséglet az állandó költözködés, annak már sokkal jobb opciók is kínálkoznak, legyen az egy erősebb processzorral és nem utolsósorban kijelzővel szerelt laptop, vagy mondjuk egy normálisabb játékos PC.
Az alapáras modellnek persze kevés alternatívája akad, bár a használhatósága is erősen korlátozott a gyengébb belső komponensek miatt.
Az Intel Compute Stick tehát megmutatja, hogy igenis van potenciál az ilyen eszközökben, egyszerűen jó érzés volt bevágni a kistáskába a kütyüt, majd mindent pillanatok alatt ott folytatni, ahol néhány órával hamarabb abbahagytuk.