A munkaerőhiány feltornázta a béreket az IT-szektorban: az ágazatban 2015-ben átlagosan 8-10 százalékkal emelkedtek a fizetések, a bankszektor után itt vannak a legmagasabb jövedelmek, mondta Horváth Ádám, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének oktatási igazgatója a Világgazdaságnak.
A cégek egymás elől vadásszák le nemcsak a tapasztalt szakembereket, de már a friss diplomás kezdőkért is sorban állnak.
A szoftverfejlesztőknél junior pozícióban bruttó 410 ezer forint körül alakulnak a bérek, a ranglétrán feljebb lépegetve már 600–900 ezer között mozognak a fizetések. A vezető állásokban jellemzően havi 1,1 milliót lehet keresni,
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint
2015-ben az IT-szektorban 301 ezer forint volt az átlagos havi nettó fizetés,
vagyis ennyit vihetett haza a szektor átlagdolgozója. 2008-ban az átlagos informatikus még csak 197 ezer forintot vitt haza, vagyis a szektorban harmadával nőttek a nettó bérek nyolc év alatt.
Magyarországon
csak a pénzügyi és biztosítási szektorban magasabbak a fizetések, mint az IT-szektorban:
2015-ben az átlagnettó 324 ezer forint volt, 2008-ban 231 ezer forint. Vagyis a bankárok sem panaszkodhatnak, ami a fizetésük növekedését illeti, de ahogy az alábbi grafikonon jól látszik, az informatikusbérek lassan lehagyják a bankárbéreket:
A fenti grafikonból az is jól látszik, hogy aki magas fizetést akar a gyerekének, az jobban teszi, ha nem a tanári pálya vagy az egészségügy felé terelgeti, hanem
tabletet nyom a kezébe, és elkezd vele Java-nyelven beszélni.
Az oktatásban 2013 óta nő az átlagkereset, de nem jobban, mint a piaci alapon működő szektorokban, és 2015-ben az átlagnettó alig több mint a fele volt a pénzügyi szektorénak. Az egészségügyben pedig az utóbbi években csak stagnált az átlagnettó, a 2008-as 110 ezer forinthoz képest pedig csökkent 2015-re, 14 ezer forinttal.