Egy tévé vagy mosógép esetén a dolgunk egyszerű, hiszen azokat elegendő kihúzni a konnektorból, de a hűtőszekrény már egy-két fokkal keményebb dió. Íme néhány tipp, hogyan gondoskodjunk szakszerűen a frizsiderünkről, mielőtt nyaralni indulnánk!
A Samsung évek óta egyre komolyabb szerepet tölt be a nagyháztartási gépek piacán is, és a vállalattól azt az információt kaptuk, hogy a legújabb A++ energiahatékonyságba tartozó hűtők a régen legjobbnak számító A osztálynál is 40 százalékkal kevesebb energiát fogyasztanak.
Ez pedig azt jelenti, hogy hűtő működtetése havi szinten 2000-3000 forintos kiadást jelent a háztartásoknak, így ha az egy-két hetes távollétünk alatt kikapcsoljuk a berendezést, csupán minimális összeget spórolhatunk meg, az áramtalanítással keletkező többletmunka nem térül meg. Azaz magyarán nincs semmi értelme kihúzni a konnektorból, vagy kikapcsolni az ilyen fejlett hűtőszekrényeket. Elegendő aktiválni a „Holiday” funkciójukat – amennyiben van ilyen, és máris kevesebb energiát fogyasztanak.
Ne feledjük azt sem, hogy nyaralás alatt senki nem nyitogatja a hűtő ajtaját, így a bent lévő hőmérséklet jóval kevesebb energiával fenntartható.
A nyaralást megelőző néhány napban érdemes megtervezni, hogy milyen ételekre is lehet szükségünk. Figyelni kell a tudatos vásárlásra, azaz, hogy a lehető legkevesebb felesleg, lejáró étel maradjon a hűtőben!
Fontos tehát arra is figyelni, hogy az utazás előtt faljunk fel minden romlandót, például a bontott felvágottat vagy sajtokat.
Semmi esetre sem szabad hátrahagyni olyan élelmiszereket, amelyek szavatossági ideje a távollétünk alatt lejár! A hűtőszekrény ugyanis átveheti a romlott ételek szagát, amelyet aztán csak fáradságos munkával lehet végleg eltüntetni.
Hazánkban évente fejenként 68 kilogramm élelmiszer-hulladék keletkezik, amelynek nagy része azért végzi a kukában, mert feleslegesen vásároltuk meg, vagy a rossz tárolás következményeként megromlott.
Vannak már olyan hűtőszekrények, melyek technológiája külön hűti a hűtőrész polcait és az alsó tároló dobozokat, így mindkét részben ideális hőmérséklet és páratartalom alakul ki. Ennek köszönhetően az ételek tovább frissek maradnak, és a szagok sem keverednek.
No, nem azért, hogy szerencséje legyen, és a vagyont sem oda kell dugni a betörők elől. Hanem mert ezáltal könnyen megtudhatjuk, hogy volt-e áramkimaradás a lakásban, illetve ha igen, akkor ennek hosszáról is információt kaphatunk. Ez pedig fontos lehet, hogy megtudjuk, hogy vajon a fagyasztóban tárolt élelmiszerek kiolvadtak-e. Nem kell mást tenni, mint egy megtölteni egy fagyálló, magas falú edényt vízzel, és a fagyasztóba helyezni! Miután a víz jéggé vált, helyezzünk a tetejére egy pénzérmét. Ha hazaérve a nyaralásból azt valaki azt látja, hogy a pénzérme az edény alján van befagyva, valószínűleg hosszabb áramszünet volt, nagy az esélye, hogy az ételek kiolvadtak és így meg is romolhattak.
Amennyiben valaki ennél némileg kifinomultabb módszerre vágyik, akkor neki egy okoshűtőszekrényt tudnánk javasolni. Ezekkel ugyanis távolról, netes kapcsolat révén, egy telefonon keresztül lehet felvenni a kapcsolatot, és így egy alkalmazáson, valós időben látható, hogy mi is a helyzet a hűtővel. Be van-e kapcsolva, milyen hideg van benn, és hogy érzik magukat az ételek.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!