Az ünnepek közeledtének apropójából a jelszókezelőket készítő SplashData szokásához híven nyilvánosságra hozta az év legrosszabb jelszavainak toplistáját. A rajta lévő elemek az idei adatszivárgások során nyilvánosságra került jelszavakra épülnek, természetesen előfordulási gyakoriság szerint lettek rendezve az elemei.
A 2019-es felhozatalt elnézegetve az internetezők egy jókora tábora egyelőre nem tanult a hibáiból, ráadásul nyugodtan feltételezhető, hogy a szinte semmiféle védelmet nem nyújtó jelszavaikat rengeteg webhelyen újrahasznosítják.
Emiatt ha sikerül egyszer ellopni vagy kitalálni a jelszavukat, akkor rengeteg különféle fiókjukba beléphetnek illetéktelenül a támadók.
A legjobb taktika az online jelszóbiztonságra, hogy az egy kézen megszámolható mennyiségű, legfontosabb szolgáltatásban (például e-mail, netbank, közösségi hálózat) egyedi és erős jelszót kell beállítani, ezeket memorizálni kell, plusz leírhatóak egy biztonságos helyre eltett papírra. A többi webhelyen véletlenszerűen generált jelszavakat érdemes megadni, amelyeket jelszókezelőben kell tárolni.
Erre a célra megfelelnek a böngészők gyári jelszókezelői is,
ráadásul a tartalmuk szinkronizálható a felhővel, így mondjuk a PC újratelepítésekor vagy a mobil lecserélésekor nem vesznek el a beléjük mentett jelszavak.
Végül a fontos szolgáltatásokban be kell kapcsolni a kétlépcsős hitelesítést is, így például a e-mail-fiókba vagy közösségi hálózatba való bejelentkezéshez nem elég a név és a jelszó megadása, de egy mobilappban generált vagy SMS-ben kapott kódot is be kell írni.
2019 legrosszabb jelszavai a SplashData szerint:
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!