A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) csütörtöki közleménye szerint a frekvenciatenderen intenzív verseny bontakozott ki a Magyar Telekom Nyrt., a Telenor Magyarország Zrt. és a Vodafone Magyarország Zrt. részvételével, a licitáló vállalatok összesen 128,490 milliárd forint értékben vásároltak három frekvenciasávban tizenöt évre szóló használati jogot.
A Vodafone további frekvenciákat szerzett a következő generációs 5G mobilszolgáltatásai számára az NMHH által lebonyolított frekvencia aukción, 38,65 milliárd forint értékben. A cég a hazai mobilszolgáltatók közül elsőként indította el 2019-ben élő kereskedelmi 5G szolgáltatását Budapest belvárosában, valamint a ZalaZONE Járműipari Tesztpályán, a 2016-ban vásárolt 3600MHz-es frekvenciakészletének köszönhetően.
„A magas minőségű, stabil hálózati teljesítmény egyik előfeltétele a folyamatos fejlesztés, ezen belül is kiemelt fontosságúak az 5G fejlesztések, amelyek jelentősen hozzájárulnak a gazdaság versenyképességének és termelékenységének növekedéséhez. A jövőbeli fejlesztések alapjait sikerült most lerakni a sikeres aukcióval és a megvásárolt frekvenciákkal" - magyarázta Amanda Nelson, a Vodafone Magyarország vezérigazgatója.
A Magyar Telekom sikeresre értékelte a szereplését a pályázaton, a frekvenciahasználati jogok kézhezvételét követően rövid időn belül elindítja kereskedelmi 5G szolgáltatását. A Magyar Telekom az elnyert frekvenciablokkokért 54,24 milliárd forint díjat köteles fizetni, ennek várhatóan 2020. második negyedévben tesz eleget. Az elnyert frekvenciasávok jövőbeni éves sávdíjainak jelenértékét, várhatóan nagyságrendileg 33 milliárd forint összegben aktiválja 2020 második negyedévében.
A Telenor Magyarország Zrt. közleményében kiemelte, hogy a lehetséges maximumot - 140 MHz-et - szerezte meg az 5G frekvencia úttörő sávjának számító 3600 MHz-es frekvenciatartományban, ami egyben a legnagyobb kapacitás ebben a spektrumban. A 700 MHz-es tartományban megszerzett frekvenciablokk elsősorban a lefedettség növelését, ritkábban lakott területek ellátását segítheti.
A közleményében kifejtette, hogy 2020-ra a Hipernet 4G országos lakossági lefedettsége elérte a 99,5 százalékot, és mára a technológia folyamatos fejlesztése révén közel olyan kapacitással bír, amit korábban az 5G-nek jósoltak. A közeljövőben a 5G technológia a 4G-vel együtt szolgálhatja ki a növekvő igényeket, elsősorban a nagy forgalmú helyeken, az új technológia fokozatosan fogja átvenni a korábbi műszaki megoldások helyét - írta a cég.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!