Gigantikus problémára hívta fel a figyelmet Björn Ruytenberg biztonsági kutató, az Intel Thunderbolt 3 vezetékes adatátviteli technológiát támogató, windowsos és linuxos számítógépek mindegyike feltörhető. A Thunderspy névre keresztelt támadás kivitelezése után egyszerűen csak be kell kapcsolni a gépeket, rövid idő után automatikusan bejelentkezik majd az operációs rendszerük a jelszóval védett felhasználói fiókba.
A Thunderspy működéséhez fizikai hozzáférésre van szükség a feltörni kívánt számítógéphez, egy célhardver csatlakoztatásával újra kell programozni az alaplapjukon lévő Thunderbolt chipet.
Ez a körülmény, plusz a támadáshoz szükséges tudás- és eszközigény drámaian csökkenti a többség számára a kockázatot: szerencsére nem arról van szó, hogy hamarosan bárki rendelhet majd az internetről egy USB-C portba bedugható kütyüt a lopott laptopok feltöréséhez.
A Thunderspy kizárólag hardveresen javítható, szoftveres frissítésekkel csak csökkenteni lehet a sikeres kihasználásának az esélyét. Mint kiderült, a 2019-ben kiadott Windows 10, Linux és macOS rendszerekbe már került néhány patch a hibákra, azaz a most napvilágra került gondok legalább egy részéről már jó ideje tud az Intel.
A sebezhető PC-k kizárólag a Thunderbolt vezérlőchip BIOS-ban való letiltásával védhetőek meg, ám ekkor minden olyan port használhatatlanná válik, amelyet a kérdéses lapka vezérel.
A Macek csak részben sérülékenyek: akkor törhetőek fel a Thunderspy-jal, amennyiben a tulajdonosuk aktiválta a Linux vagy a Windows használatára kitalált Boot Campet.
Az Intel elismerte a Björn Ruytenberg által kihasznált sebezhetőségek létezését, azonban nem hajlandó a sérülékenységek esetében megszokott CVE-bejegyzést létrehozni nekik, továbbá nem ad biztonsági javaslatot a hardvergyártók és a végfelhasználók számára, hogy mit tegyenek a sebezhető eszközeikkel.
Az Intel szó szerint nem kíván beszélni az ügyről.
Ettől függetlenül arra lehet számítani, hogy a jövőben biztonsági fejlesztéseket kap majd a Thunderbolt, így valamikortól kezdve nem lesz már többé sérülékeny a Thunderspy-jal szemben.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!