Február elején lekapcsolta a mérsékelten sikeres Ziggy zsarolóvírust az üzemeltetője, állítása szerint ugyanis nagyon megbánta a tettét, ennek jeleként pedig elérhetővé is tette a kulcsokat, amelyekkel az áldozatai feloldhatják a titkosított adatokat a számítógépeiken. Ez nem szokatlan, a kampányok leállításakor gyakran tesznek ilyen szívességet a bűnözők, ezzel mindenki lezártnak hitte az ügyet.
Most meglepő fordulat állt be: a Ziggy készítője azzal állt elő, hogy hajlandó visszatéríteni a váltságdíjat kifizetett áldozatok pénzét. Ehhez csak el kell küldeniük egy megadott e-mail-címre a számítógépük azonosítóját és a fizetési tranzakció bizonylatát. A zsaroló szerint egy harmadik világbeli országban él, az internetes bűnözésének célja a haszonszerzés volt, azonban megbánta a tettét, és fél annak büntetőjogi következményeitől.
A pénzvisszaadás ellenére nem kell félteni a bűnözőt: egyrészt a pénztárcájukat kinyitott áldozatainak jókora része valószínűleg nem értesül majd a lehetőségről, másrészt pedig a váltságdíj összege annak idején dollárban került megállapításra, csak épp BitCoinban kellett kifizetni azt. A bűnöző nem fogja egy az egyben visszautalni a BitCoinokat, hanem átváltja jelenlegi árfolyamon a váltságdíjat BitCoinba, és ennek megfelelően utal vissza.
Időközben viszont drámaian kilőtt a BitCoin árfolyama, így a nagyvonalúsága ellenére jelentős pénz marad majd a zsebében.
Az említett titkosítókulcsok nyilvánosságra hozatalakor 39 ezer dollár körül volt a BitCoin árfolyama, mostanában viszont 55 ezer dollár környékén mozog a kriptovaluta.
A feloldókulcsokat tartalmazó állomány szerint 922 áldozatot szedett a Ziggy, de nem világos, hogy közülük hányan és mennyit fizettek a bűnözőnek.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!