Az univerzális hatósági tanács ellenére rengeteg vállalat hajlandó kifizetni a zsarolóprogramok készítőinek a váltságdíjat, hogy a megbénított cégeikbe minél előbb visszatérhessen az élet. Ennek kapcsán most egy eddig kevés figyelmet kapott probléma is az előtérbe került, a Bleeping Computer beszámolója alapján a titkosított fájlok feloldására a támadók által biztosított segédprogramok rutinszerűen rendkívül gyenge minőségűek.
A hírek szerint az egyesült államokbeli Colonial Pipelines hiába fizette ki a 4,4 millió dolláros (olyan 1,26 milliárd forintos) váltságdíjat a DarkSide ransomware üzemeltetőinek, az adatainak feloldása helyett végül biztonsági mentésekből állította vissza a számítógépes rendszerét, azaz feleslegesen adott egy jókora lottónyereménynek megfelelő összeget a bűnözőknek.
Napokkal később Írország egészségügyi rendszerét bénította meg részlegesen Conti zsarolóprogram, és ugyan az áldozat kilétét megismerve a készítői ingyen átadták a titkosított fájlok feloldásához szükséges programot és kulcsot, ám az állami hivatal a zsarolóbanda szoftvere helyett az Emsisoft biztonsági cég programját használta az állományok helyreállítására.
Az Emsisoft szerint a gondot mindkét esetben az jelentette, hogy a zsarolóbandák által készített helyreállító programok megdöbbentően lassúak: a bűnözőket csak a titkosítási idő minimalizálása izgatja, az nem érdekli őket, hogy a fizetős ügyfeleiknek mennyi idejükbe telik az adataik visszaállítása.
A cég szerint szerint az 50+ zsarolóprogramot támogató dekódolójával akár felére-harmadára is csökkenthető a dekódolási folyamat időigénye. A rengeteg titkosított adattal rendelkező vállalatoknál óriási probléma a lassúság, az Emsisoft szoftverével akár napokat is lefaraghatnak a helyreállításhoz szükséges időből. Hab a tortán, hogy egyes zsarolóbandák feloldóprogramjai még bugosak is, például a Ryuk és a Babuk szoftverei nem szándékosan adatvesztést okozhatnak.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!