Egyre emelkedik az olyan népszerű és közismert alkalmazások száma, amelyek a weboldalaik mellett a Windows 10 és a Windows 11 gyári programboltjából is telepíthetőek, köztük rengeteg ingyenes, továbbá ingyenes és nyílt forráskódú szoftver is található. Ez nagyon kényelmes a számítógépezők számára, hiszen így gyorsabban és egyszerűbben telepíthetik ezeket a szoftvereket, a frissítésükről pedig a Microsoft Áruház automatikusan gondoskodik, így ezzel sem kell foglalkozniuk.
Ettől függetlenül érdekes jelenség ütötte fel a fejét az ingyenes appok fejlesztői között: noha a szoftvereik teljesen ingyen is használhatóak, de a projektek opcionális anyagi támogatása miatt mégis árcédulát tettek rájuk a Microsoft Áruházban. Az érintett appok leírásából jellemzően kiderül, hogy máshonnan fizetés nélkül is letölthetőek.
A Microsoft specifikusan a nyílt forráskódú projektek esetében nem örült ennek a praktikának, hiszen a csalók rendszeresen átnevezett változatokat töltöttek fel belőlük a programboltjába, hogy pénzt próbáljanak kiszedni a gyanútlan számítógépezőkből. Emiatt a múlt hónapban a Microsoft univerzálisan be kívánta tiltani, hogy nyílt forráskódú appokat bárki is fizetősként elérhetővé tehessen a Windowsok boltjában, ám a lépés jelentős kritikákat váltott ki a nyílt forráskódú appok fejlesztőiből.
A visszajelzésekre reagálva a Microsoft elállt a tervétől, mégis maradhatnak a boltjában az ingyenes szoftverek árcédulás változatai, helyette több helyen próbálja felhívni a figyelmet arra az űrlapra, amelyen keresztül bejelenthetőek az Áruház szerzői jogokat vagy licencszerződéseket sértő termékei.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!