Kilencvennégy éves korában meghalt a számítástechnika és a félvezetőipar létrehozásában óriási szerepet játszott Gordon Moore. Karrierje kezdetén az amerikai mérnök a tranzisztor társfeltalálójának keze alá dolgozott, majd a Fairchild Semiconductornál segédkezett a szilícium tranzisztorok, továbbá az első piacra dobásra alkalmas integrált áramkörök elkészítésén.
A karrierjének java ezután következett, 1968-ban a Gróf András István néven született Andrew Grove és Robert Noyce társaságában megalapította az Intelt, részben az ő felügyelete alatt vált a számítógépes mikroprocesszorok piacát évtizedeken keresztül fölényesen vezetett szereplővé a vállalat.
Moore még 1965-ben állt elő a közismert Moore-törvénnyel, ebben azt jósolta, hogy minden évben megduplázódik majd a chipekben lévő tranzisztorok száma, ám 1975-ben kétévenkénti duplázásra módosította az előrejelzését, ennek érvényessége csak az elmúlt években kérdőjeleződött meg.
A mérnök-üzletember 2006-ban vonult végleg nyugdíjba az Inteltől, a feleségével alapított Gordon and Betty Moore Foundation jótékonysági szervezeten keresztül 5 milliárd dollárt adományoztak környezetvédelmi és oktatási célokra.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!