Nincs magyarázat arra, amit a Marson találtak

Vágólapra másolva!
A NASA Perseverance marsjárója immár közel négy éve kutatja a Mars felszínét, azt vizsgálva, vajon a vörös bolygón egykor kifejlődhetett-e a mikrobiális élet. Legutóbbi felfedezése egy zöld folttal tarkított szikla, amely talán a kőzet és folyékony víz kölcsönhatása során jött létre.
Vágólapra másolva!

A marsi zöldes foltot a Perseverance éjszakai mozaikképén fedezték fel, amelyet a "Serpentine Rapids" nevű helyszínen, a Malgosa Crest sziklás kiemelkedésén készített. A folt kémiai összetétele egyelőre ismeretlen, ám a felfedezés jelentős érdeklődést váltott ki a kutatók körében - írja a Live Science cikke.

A Marson talált zöldes foltot egyelőre nem tudta részletesen elemezni a NASA Perseverance marsjárója.
A Marson talált zöldes foltot egyelőre nem tudta részletesen elemezni a NASA Perseverance marsjárója.
Fotó: Science Photo Library via AFP

Hogyan vizsgálta a NASA marsjárója a zöldes sziklát?

A szikla belső szerkezetének vizsgálatához a rover egy ún. „koptató foltot” hozott létre, vagyis eltávolította a felszíni réteget, hogy hozzáférjen a kőzet belső anyagához; 

a vizsgált helyen csakhamar egy nagyobb, két milliméter átmérőjű zöld folt jelent meg.

A Mars sziklái a vas-oxid miatt vörös színűek, ez az anyag okozza a Földön a rozsdásodást is. Bolygónkon azonban a marsihoz hasonló zöld foltok akkor jönnek létre, amikor víz szivárog át a lerakódott üledéken. Ekkor az oxidált vas redukált vassá alakul, a folyamat során pedig zöldes árnyalat jön létre. Egyes esetekben ezen folyamatokban mikroorganizmusok is szerepet játszhatnak, ám önállóan is végbemehetnek, amennyiben a kémiai feltételek adottak, például kén és vas lép kölcsönhatásba egymással.

A zöldes folt a Perseverance fotóján.
A zöldes folt a Perseverance fotóján.
Fotó: NASA/JPL-Caltech

Nem volt hely a további vizsgálatokhoz

A Perseverance számára sajnos nem volt elegendő hely, hogy közelebb kerüljön a folthoz, így egyelőre nem tudták közvetlenül elemezni azt. A kutatók abban reménykednek, hogy a rover a jövőben hasonló nyomokra bukkan, amelyek tanulmányozása révén többet megtudhatunk arról, mi is hozhatja létre ezeket a különös képződményeket.

A marsjáró következő célja a Jezero-kráter peremének elérése, de ehhez meredek terepen kell átküzdenie magát. Ha sikerrel jár, új területeken folytathatja az ősi marsi élet nyomainak keresését.

A  Perseverance marsjáró küldetése

A NASA Perseverance marsjárója 2020-ban indult és 2021 februárjában landolt a Mars felszínén, a Jezero-kráterben. Fő küldetése, hogy ősi élet nyomait keresse, és tanulmányozza a bolygó geológiai és klimatikus múltját. A Perseverance speciális műszerekkel van felszerelve, amelyekkel sziklák kémiai és ásványtani összetételét vizsgálja, valamint mintákat gyűjt, amelyeket későbbi küldetések során visszahozhatnak a Földre. Ezenkívül a marsjáróval érkezett a Mars első helikoptere, az Ingenuity, amely segített a terep felderítésében és új technológiák tesztelésében.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!