Nagyon sokáig a csapból is a zsarolóvírusos támadásokról szóló beszámolók folytak, ám az elmúlt időszakban drámaian csökkent a témával kapcsolatos hírek száma. Ez nem ezért van, mert leáldozott volna a ransomware kora, pont ellenkezőleg: annyira megszokottá vált ez a típusú kiberbiztonsági incidens, hogy hírértékűnek sem mondható, hacsak nem ismert és nagy jelentőségű az áldozat.
A Rubrik Zero Labs biztonsági cég most új felméréssel állt elő a témában, 1600 informatikai vezető megkérdezésével arra jutott, hogy a zsarolóvírusos támadást szenvedett globális vállalkozások 72 százaléka fizetett a bűnözőknek a titkosított adataik feloldására használható kulcsokért és programokért, noha ezt semmilyen hatóság és biztonsági cég sem ajánlja.
Ennél is sokkolóbb, hogy a zsarolásnak engedett cégek csupán 16 százaléka tudta maradéktalanul visszaállítani az állományait.
A beszámoló szerint a vállalatok 99 százaléka használ adatmentésre és adathelyreállításra alkalmas szoftvereket, azonban 93 százalékuk jelentős nehézségeket tapasztalt azok működtetése során. Ráadásul a zsarolóvírusos bűnözők sem ostobák, tízből kilenc esetben próbálják használhatatlanná tenni a cégek biztonsági mentéseit, az esetek 73 százalékában legalább részleges sikert elérve.
Bő fél évtizeddel a zsarolóvírusok népszerűvé válását követően a cégek jókora része továbbra is felkészületlennek mondható a ransomware támadásokkal szemben, és még akkor is csak a legjobbakban bízhatnak, ha kifizetik a bűnözők által követelt váltságdíjat.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!