És ugyan a közel öt éves Mate 20 Pro még mindig tökéletesen működik, sem én, sem pedig az ismerőseim, akik annak idején az ajánlásomra vettek ilyen készüléket, nem tudtuk, hogy mikor kerül a Huawei újra olyan helyzetbe, ahogy alaposan meg lehessen fontolni a márkához való visszatérést.
Ezért döntöttünk most úgy, hogy a Huawei P60 Pro kapcsán megnézzük, hogy is áll most a kínai cég saját szoftveres ökoszisztémája, a HMS és a hozzá kapcsolódó alkalmazásbolt, az AppGallery. Mert hogy a Huawei telefont nem felejtett el gyártani, a P60 Pro is egy elképesztően jó készülék (erre még később visszatérünk), de vajon most már szoftveres oldalon sem kell kompromisszumokat kötni?
A választ keresve több mint egy hétig nyúztuk a készüléket rendes, napi használatban és a tapasztalataink meglepően jók. Először is, maga a telefon beüzemélése nagyon egyszerű: létre kell hoznunk egy Huawei azonosítót (akát telefonszámmal, akár e-mail címmel), ami mellé ingyen jár 5GB felhős tárhely is, ahova menthetjük az adatainkat. A korábbi telefonunkról a Phone Clone alkalmazás segítségével hozhatunk át minden érdemi adatot, és nem sokkal később máris a Huawei-től ismerős főképernyőn találjuk magunkat.
Maga a rendszer továbbra is Androidra épül, csak erre a Huawei saját rendszerszintű és grafikai rétege van ráhúzva. Elképesztően gyors, átlátható, nagyon szépen használható, és tud mindent ami kell, az osztott képernyős módtól kezdve a lebegő ablakokon át a kinagyítható mappákig.
És akkor itt jön a lényeg: az alkalmazások. Én jellemzően különösebb megfontolás nélkül a főképernyőre rakok ki mindent, amit napi szinten használok, és az AppGalleryben rákeresve rögtön el is értem a legnépszerűbb közösségi alkalmazásokat, mint például Facebook, Messenger, Instagram, Tiktok, Twitter, WhatsApp és Viber. Habár a Huawei saját böngészője egyébként meglepően jó, de én a Chrome-hoz vagyok hozzászokva, úgyhogy azonnal letöltöttem azt is.
Eddig tehát jó, de be kéne lőni a banki szolgáltatásokat. Itt számítottam az első botlásra, tekintve, hogy nagyjából másfél éve átmentem a Gránit Bankhoz, és nem számítottam rá, hogy egy ilyen relatíve kis bank alkalmazása is ott lesz az AppGalleryben. De ott volt. Mint ahogy ránézésre az összes nagy bank alkalmazása is, így pl. Raiffeisen, CIB, de az új bankholding, az MBH applikációja is megvan, mint ahogy nem hiányzik sokunk nagy kedvence, a Revolut sem.
Ami a banki / pénzügyi dolgokat illeti, egyedül akkor kell eggyel több lépést tennünk, ha a telefonunkkal szoktunk NFC-s fizetést használni, mert hát nyilván a Google Pay nem érhető el. A dolog viszonylag egyszerűen, a Curve alkalmazással oldható meg (ez a Revoluthoz kicsit hasonló, de más jellegű app, ami alapvetően bankkártyák kezelésére van kitalálva), és ha elhelyezzük benne a kártyánkat, egész Európában vidáman működik az NFC-s fizetés. Aki történetesen a Raiffeisennél bankol, ott a helyzet még egyszerűbb, mert közvetlenül elérhető bank saját fizetési megoldása, a RaiPay.
Ami a szórakozást illeti, az AppGalleryn keresztül külső forrásból gond nélkül letölthető például a Netflix, a Disney+, csak úgy, mint a Spotify, ha pedig letöltött filmeket szeretnénk nézegetni, szerencsére nem hiányzik a világ egyik legnépszerűbb lejátszója, a VLC sem.
Később aztán próbáltam mindenféle "egzotikusabb" alkalmazással fogást találni az AppGalleryn, és olyan appokat telepíteni, amiket nagyon ritkán használok.
Az egyik ilyen a SnapSeed nevű képszerkesztő (ami helyett egyébként kiváló a Vimage nevű, magyar fejlesztésű alkalmazás is, ami pedig natívan elérhető az AppGalleryből), a másik pedig a PlantSnap nevű növényfelismerő program, de mindkettőre azonnal rálelt a Huawei rendszere, és hát a magyar tömegközlekedők számára jó hír, hogy a MÁV és a Menetrendek.hu applikáció is szolgálatrra jelentkezik a Huawei alkalmazásboltjában.
Egy szó mint száz, a Huawei ökoszisztémája hatalmas ütemben fejlődik, tényleg alig-alig kell már kompromisszumot kötni. De mi a helyzet a Google alkalmazásaival? Nos, ezeket leginkább a böngészőből lehet használni, és jó hír, hogy ha egyszer bejelentkeztünk valamelyikbe, onnantól használhatjuk mindenhol a Google-fiókos belépést, és a webes alkalmazásokat gyorsalkalmazásokként ki is tűzhetjük a kezdőképernyőre. Azt pedig már csak suttogva jegyzem meg, ha mégis a natív Google-alkalmazásokat szeretnénk használni, az is megoldható a Gbox nevű app letöltésével.
Azért örömteli hír, hogy a Huawei szoftveres ökoszisztémája ilyen szépen fejlődik, mert hogy egyébként maga a P60 Pro egy elképesztően jó telefon. Egyrészt nagyon szép: a hátlapja kifejezetten különleges, elölről pedig a négyoldalt ívelt, 120 hertzes OLED kijelző dominál, nagyon szép színekkel és szuper fényerővel.
Persze a telefon legfontosabb része mégis a kamerás egység. A készülék három kamerából álló XMAGE fantázianevű kamerarendszerrel érkezik, néhány egyedi újdonsággal.
A főkamera 48 megapixeles RYYB érzékelővel rendelkezik, és elméletileg minden konkurensnél nagyobb fényfelvételre képes. A kamera rekesznyílása automatikusan változik F1.4 és F4 között, a fényviszonyoknak megfelelően. Ez elég okos dolog, hiszen a nagy rekesznyílás segít a sötétben tisztább és részletgazdagabb képek készítésében, míg a kisebb rekesznyílás mélységélességet ad a portréknak és a közeli felvételeknek. A kamera optikai képstabilizátorral is rendelkezik, amely csökkenti a rázkódást és javítja az élességet.
A telefotó kamera szintén 48 megapixeles RYYB érzékelővel van felszerelve, amely 3.5x optikai zoomot és 200x digitális zoomot tesz lehetővé. A kamera ráadásul rendelkezik egy Super Low-Light Telephoto funkcióval, ami lehetővé teszi az éjszakai jelenetek távoli fotózását anélkül, hogy elvesztenénk a részleteket. És tényleg egészen durván részletes fotókat készít még lehetetetlennek tűnő távolságokból is:
A telefotó kamera 10 cm-es minimális fókusztávolsággal is bír, így makró felvételeket is készíthetünk vele. A telefotó kamera esetében is jelen van az optikai képstabilizátor és a rázkódásgátló érzékelő.
Az ultraszéles látószögű kamera egy 13 megapixeles RYYB érzékelővel rendelkezik, ami 120 fokos látószöget biztosít, és autofókuszt is kapott, így nem kell aggódnunk az élesség miatt.
A Huawei P60 Pro kamerái szoftveresen is megújultak. Az XMAGE-nek nevezett szoftver alapvetően háromféle képstílusban képes fotózni: a "Valódi helyreállítás" igyekszik minél naturálisabb képet adni, a "Magas telítettség" és a "Magas kontraszt" pedig a nevüknek megfelelően játszanak a fénnyel és a kontrasztokkal. A kezelőfelület is jóval intuitívabb, egyszerűen kezelhetőbb lett: többek között az alulra helyezett Kamera gyorsmenü segítségével egy kézzel birizgálhatjuk a kamera beállításait, míg a Kamera zoom gyűrűvel a tükörreflexes fényképezőktől ismert zoomolást kapunk.