Egy kínai oktatócég sikeresen kiegyezett egy amerikai hatósági per kapcsán. A perben azzal vádolták az iTutorGroupot, hogy olyan toborzószoftvert használt, amely mesterséges intelligencia segítségével, illegálisan szűrte ki és diszkriminálta az idősebb álláskeresőket.
A pert az EEOC indította, és az első volt, amelyben egy cég AI segítségével döntött a pályázókról. Az EEOC már 2021-ben kezdeményezést indított, el szeretnék érni, hogy az amerikai munkaadók az AI-t se használják diszkriminációhoz. A megkérdőjelezhető használat ellen hatóságilag fellépnek.
A mostani cég 365 ezer dollárt fizet ki több mint 200 elutasított jelentkezőnek, akiket a koruk miatt nem vettek számításba. A vállalat tagadta, hogy bármi rosszat tett volna. A hatóság szerint azonban 2020-ban olyan online toborzószoftvert írtak, amely kiszűri az 55 évesnél idősebb nőket és 60 évesnél idősebb férfiakat.
A felmérések szerint az amerikai munkaadók 85 százaléka már AI-t használ a toborzás során, valamilyen formában. Ez lehet előszűrő eszköz, HR-es chatbot, teljesítményelemző is. Sokan tartanak attól, hogy szándékosan vagy véletlenül, de egyeseket diszkriminálnak az ilyen eszközök. Éppen ezért rengeteg ilyen perre számítanak a szakértők.