Itt az új Facebook-őrület, a hangos emoji

hangos emoji hangulatjelek
Vágólapra másolva!
Chatelés közben megszólalnak a hangulatjelek, amelyek új szintre emelhetik a kommunikációt. Lagalábbis a Facebook így gondolja.
Vágólapra másolva!

A szöveges alapú valós idejű kommunikáció, azaz az úgynevezett chatelés régóta igen kedvelt a számítógépet vagy telefont használók körében. Ez persze nem is véletlen, hiszen ingyenes, gyors, és az ehhez szükséges szoftverek rendkívül egyszerűen kezelhetőek, bárki elboldogulhat velük. Még akár azok is, akiknek korábban nem volt dolguk modern elektronikai eszközökkel. 

hangos emoji hangulatjelek
A telefonos chatelés igen népszerű, a hangos emoji pedig feldobhatja az élményt.

Az olyan csevegő alkalmazásokat, mint a Facebook kiegészítője, a Messenger, világszinten több milliárdan használják. Nem csoda, hogy ezeket folyamatosan fejlesztik, kalapálgatják, hogy még sokoldalúbbá varázsolják őket. 

Szavak és hangulatjelek

Az emberek hamar rájöttek, hogy bár a chatelés során a testbeszéd, a gesztusok hiányoznak, azonban a metakommunikációról nem kell feltétlenül lemondani. Kezdetben magukkal a karakterekkel fejezték ki ezeket és hoztak létre egyedi szimbólumokat. Közöttük minden bizonnyal az úgynevezett szmájli (angolul: smiley), azaz mosoly, amelyet egy kettősponttal és egy zárójellel hoztak létre, így: :) És, hogy ebben hol a mosoly? Hát ha az ember kilencven fokkal elfordítja, akkor máris két szemet és egy szájat lát. Ha valaki egy szöveg után kitette ezt a szimbólumot, akkor azzal azt jelezte, hogy vidámnak, ironikusnak tartja, és nem gondolja teljesen komolyan, amit írt. Nem sokat kellett várni a többi hasonló jelre sem, így megszületett például a "szomorú szmájli", azaz ez: :(

Ezek a jelek hamar nagyon kedveltté váltak, és a különféle csevegő programok fejlesztői egy idő után egyedi grafikus ábrákat is készítettek, amelyeket egyszerűen be lehetett illeszteni a szövegbe. Így megszületett a nevető arc, a szomorú arc, a kíváncsi arc, a sírós arc, a mérges arc, sőt egy idő után felbukkantak a tárgyak, így például egy focilabda vagy az állatok is. Ezek a hangulatjelek, vagy más néven emotikonok (az emóció és az ikon szó összepárosításából), illetve rövidítve emojik hamar a digitális kommunikációs csatornák megkerülhetetlen elemeivé váltak. Képesek arra, hogy segítségükkel akár árnyalja mondanivalóját az ember, sőt, önmagukban is alkalmasak arra, hogy összetett gondolatokat is visszaadjanak velük. 
Ha például valaki arra a kérdésre, hogy "Mit csinálsz ma este?", egy kutya, egy labda és egy söröskorsó ikonjával válaszol, akkor az azt jelenti, hogy "kutyát sétáltatok, aztán elmegyek focizni a haverokkal és beülünk egy italra utána". 

Érkezik a hangos emoji

A régi hangulatjelek megkerülhetetlenek, már léteznek animált, azaz mozgó verzióik is. A közelmúltban viszont a nagy chatprogramok fejlesztői teljesen új irányba indultak el. Arra gondoltak ugyanis, a nagy emotikon univerzumba beemelik a hangokat is, és így létrejöttek az audio emojik, vagy soundmojik. 

Hogyan csalható elő a hangos emoji a Messengerben? A beszélgetésnél ki kell választani a mosolygó fej ábrát, ami az emotikonok szimbóluma. Itt a legfelső sorban az utolsó helyen található hangszóró stilizált ábrája. Erre kell rábökni, és máris lehet válogatni a soundmojik közül.

 

hangos emoji hangulatjelek
A Messengerben itt érhető el ez a szolgáltatás.

Ezek a különleges hangulatjelek pedig biztosítják, hogy a felhasználók tehát előre áltárolt hangokat küldjenek egymásnak. Így például a mosoly mellé kacaj is jár, ami értelemszerűen még érdekesebbé és élvezetsebbé teszi a chatelést. Ez pedig már nem is csak terv, hanem maga a valóság, hiszen az ilyen jellegű szolgáltatások a már említett Messenger programban fel is bukkantak. A cikk írásának pillanatában ez még csak a telefonos alkalmazásban működik, de már dolgoznak azon, hogy számítógépen is elérhetővé váljon. 

A Messenger példáját mások is követték, így a soundmojik jó eséllyel el fognak terjedni. Egyelőre még csak a fiatalok, főként tinédzserek használják ezeket, viszont a trendeket látva nem lenne meglepő, ha hamarosan az idősebbek is felfedeznék maguknak őket.

Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!