A HMD Global és a Nokia már egy jó ideje próbál az emberek nosztalgiafaktorára hatni azzal, hogy újra piacra dobja a Nokia slágertelefonjait, amelyek még a mobiltelefonálás hőskorában tényleg óriási népszerűséggel bírtak. Akkorával, hogy az akkor még teljesen Finn tulajdonban lévő céget a legnagyobb mobiltelefongyártóvá emelték és hosszú évekig ott is tartották. Sokan nem tudják, de ez a Nokia már nem ugyanaz a cég, mint például 1999-ben, amikor a BP-t megelőzve a legnagyobb európai cégnek számított.
Aligha köztudott az is, hogy a cég 1865-ben papírgyártóként indult, de foglalkozott villamosenergia-termeléssel, gumicsizmák gyártásával, és csak a 90-es években fordultak a telekommunikáció felé. Ekkor rövid idő alatt a világ legnagyobbjai közé küzdötték fel magukat olyan legendás telefonokkal, mint például az eredeti Nokia 3210, majd pedig egy, illetve több nagyon rossz döntés következtében a „futottak még...” szintre, vagy annál is alacsonyabbra zuhantak. Ebben komoly része volt a Microsoftnak is, de ez már egy másik történet.
A nosztalgiavonatra nagyon sokan felszállnak és sajnos vannak, akik leszállni sem akarnak róla sosem. A Nokia, illetve a Nokia néven telefonokat piacra dobó HMD Global is egy ilyen cég, lett. Lassan a vég nélküli újraalakuló, vagy búcsúkoncertező zenekarokra hasonlít, ahogy egyre másra dobja piacra a régi készülékeinek „újragondolt” verzióit, de sajnos ezek a telefonok általában annyira sikerülnek jól, mint ahogyan az várható. A Nokia 6310 és a 3310 reboot verziója például nagyjából úgy aránylik az eredeti készülékekhez, mint Axel Rose mai hangja mondjuk ahhoz, ahogy az a Guns n’ Roses 1992-es, Népstadion-beli koncerten zengett.
Fáradt, fantáziamentes készülékek voltak ezek és ezt az mutatja a legjobban, hogy ha egy ilyet szeretnénk venni és beírjuk a nevét a keresőbe, akkor valószínűleg jóval több találatot kapunk az eredeti 6310-es és 3310-es telefonokra, mint az újakra, amelyeknek a használtpiaci értéke egyenlő a nullával.
És ezt a tendenciát folytatja majd valószínűleg az új 3210-es is, ami nemrég jelent meg a piacon, de ez azért nem túl feltűnő, mert avatatlan szemlélő első ránézésre nem nagyon tudja megkülönböztetni a hét éve piacra dobott Nokia 3310-estől.
Mi azért megkaptuk egy gyors teszt erejéig az új 3210-est is, ki is próbáltuk, de nem találtunk benne szinte semmi említésre méltót, ezért úgy döntöttünk, inkább megkeressük a telefon nosztalgikus tulajdonságait, hogy elmondhassuk, hogy mi is az, amiért érdemes megvenni. Lássuk:
Hát igen, a kígyó a Nokia taktikai atomfegyvere volt anno. Amikor megjelent a telefonjain, megőrült érte a világ. A kőegyszerű játék alapszabályait elmagyarázni is felesleges, mert aki anno nem ismerte és nem rajongott érte, az úgysem éti meg, hogy miért rabolja az ember az idejét egy apró négyzeteket felfaló és ezzel mindig pont egy egységgel hosszabbra növekő kígyóval. Ennek ellenére a kétezres évek környékén tömegek játszottak ezzel a metrókon, buszmegállókban és unalmas meetingeken az asztal alól. Ne feledjük, hogy ekkor még nem nagyon volt mobilinternet, se YouTube, Spotify, vagy Instagram a telefonokon, így ez volt lényegében az egyetlen lehetőség, ha nem akartunk könyvet olvasni, keresztrejtvényt fejteni, vagy a semmibe meredni várakozás közben.
Az új telefonban is van kígyó és bár sokkal modernebb, színesebb, mint a régi egyszínű darab, az élvezeti értéke nagyjából ugyanaz.
Akik a mobiltelefon hőskorában voltak fiatalok, azok szinte biztosan tudtak a telefonjaikon vakon gépelni. Az iskolában a pad alatt, vagy a kocsiban, a szemünket az úton tartva boszorkányos sebességgel tudtuk nyomkodni a 12 gombból álló keyboardot, ami azért volt komoly fegyvertény, mert mivel ugye ennyi gombra messze nem fér fel a magyar ABC, ezért gombonként 3-4 karaktert osztottak ki a gyártók – ha ékezeteket is akartunk használni, akkor sokkal többet. Ez a tudás akkoriban hihetetlenül innovatívnak és hasznosnak számított, de ma már szinte semmi értelme, mert az érintőkijelzős telefonokon semmire sem megyünk vele.
És azért sincs, mert az új Nokia 3210 egy olyan kicsavart módját használja ennek a szövegbevitelnek, hogy a régi jó pötyögős tudásunkat hiába ássuk elő az agyunk mélyéről, ez a rendszer messze nem ugyanaz.
Jaj, azok a régi szép idők, amikor a telefonok annál jobbak voltak, minél kisebbre sikerült őket összezsugorítaniuk a gyártóknak. A 3210-es ráadásul még nem is volt valami extra-apró, de az antenna nélküli háza így is negyedakkora volt, mint néhány mai csúcstelefon, ami azt jelentette, hogy bármilyen farmerzsebben szépen elfért úgy, hogy nem látszott ki a fele belőle.
Ez nem minden felhasználó szerint jó, de akkoriban egy koncerten például az emberek a zenészeket nézték és nem a telefonjuk kijelzőjét. Szinte senkinek nem jutott eszébe felvenni a koncertet, a hivatásos fotósokat és videósokat kivéve. Mondjuk ebben az új 3210-es is jó társ lesz, mert a beépített kamerája egy felsőközép kategóriás telefonhoz képest is nagyjából olyan képeket készít, mintha kaputelefont használtunk volna a fotózáshoz.
A rádióhallgatás ma már szinte csak az autósok játéka, akik a dugóban ülve hallgatják a reggeli-, hazafelé pedig a délutáni műsorokat, a régi mobiltelefonokon viszont még nem volt mp3 lejátszó, nemhogy online streaming szolgáltatók. Ekkor az út közben, ha nem akartunk Walkmant is az övükön hordani, akkor a rádiót hallgattuk, amit néhány menőbb telefon képes volt – jobb/rosszabb minőségben – fogni. Erre most az új Nokia 3210-es is képes és ráadásul meglepően szép minőségben.
Ezek lennének tehát az új Nokia 3210-es trükkjei, amikkel megpróbálja bevonzani a nosztalgiára hajlamos vásárlókat, bár az az igazság, hogy mi magunk nagyon csodálkoznánk, ha ez sikerülne. Szóval mondjuk inkább az, hogy ez egy újabb, nagygombos, könnyen kezelhető nagyimobil azoknak az unokáknak, akik szeretnék, ha az idősebb családtajaik bármikor, bárhonnan elérjék őket viszonylag könnyen anélkül, hogy az érintőkijelző feleslegesen összezavarná a nagyszülőket. A telefon egyébként 28 ezer forintos árával nem lóg ki a hasonló készülékek közül se felfelé, sem pedig lefelé, szóval, aki ilyet keresne, annak ez egy elég jó vétel lehet.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!