A ChatGPT-hez hasonló generatív mesterséges intelligenciás chatbotok meglepően meggyőzőek tudnak lenni, bár a teljesítményük óriási mértékben függ a velük elvégezni próbált feladat jellegétől. Ettől függetlenül nagy meglepetést keltett a Waterloo Egyetem és a University College London közös kutatása, amely alapján a technológiát használók ijesztően nagy táborának teljesen hibás az AI természetével kapcsolatos valóságérzékelése.
A háromszáz amerikai résztvevő segítségével elvégzett felmérés rámutatott, hogy a technológiát használók kétharmada emlékezettel és öntudattal rendelkező dolognak gondolja a ChatGPT-t. Ráadásul minél gyakrabban használja valaki az eszközt, annál nagyobb valószínűséggel él ebben a tévképzetben.
„Az eredmények jól demonstrálják a nyelv erejét. Egy értelmes csevegésből már önmagában azt gondoljuk, hogy egy tőlünk kinézetre és működésre gyökeresen eltérő gépi ügynöknek elméje lehet” – kommentálta a Neuroscience of Consciousness szakmai kiadványban megjelent papír eredményét Clara Combatto pszichológus, a kutatás társszerzője.
A legtöbb szakértő tagadja, hogy a jelenlegi AI képes volna öntudattal rendelkezni, de a kutatásunk alapján a nagy nyilvánosság javának az elméjében már valóság az AI öntudattal való rendelkezése
– tette hozzá.
Az emberek ilyen jellegű megtévesztésére már évekkel ezelőtt is akadt példa, két éve a Google egyik volt alkalmazottja óriási szenzációt keltett a sajtóban azzal az állítással, hogy öntudattal rendelkező személyiségnek vélte a vállalat LaMDA chatbotos technológiáját. Blake Lemoine még ügyvédet is fogadott neki, azt kívánta elérni, hogy a Google ne végezhessen a hozzájárulása nélkül kísérleteket a szerinte öntudatra ébredt mesterséges intelligencián.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!