Az üzleti és otthoni biztonságtechnikai szoftvermegoldások nemzetközi szállítójának tájékoztatása szerint
2023 óta folyamatosan nő a mesterséges intelligencia igénybevételével történő támadások száma, és ez a tendencia folytatódni fog.
A közlemény idézi Csizmazia-Darab Istvánt, a Sicontact Kft. kiberbiztonsági szakértőjét, aki szerint a magyarországi viszonyok között a korábban megszokott gyenge helyesírású átverések mellett egyre gyakrabban érkeznek az AI segítségével generált jó minőségű szövegek, illetve megjelentek már a magyar hírességek nevével visszaélő generált fotós és deepfake videós csalások is.
Az ESET szakértői egyebek mellett felhívták a figyelmet arra, hogy az új, mobilokat veszélyeztető GoldPickaxe kártevő képes arcfelismeréssel összefüggő adatokat lopni, hogy megtévesztő deepfake videókat hozzon létre, amelyeket a rosszindulatú szoftver működtetői pénzügyi tranzakciók hitelesítésére használnak.
A GoldPickaxe Android és iOS verzióval is rendelkezik, és kártékony alkalmazásokon keresztül veszi célba az áldozatokat.
Közölték, az adattolvajok a hivatalos játékplatformokat megkerülő gamereket is támadják, a közelmúltban ugyanis kiderült, hogy néhány feltört videójáték és az online többszereplős játékokban használt csaló (cheat) eszközök adattolvaj kártevőket tartalmaznak.
Nem rég írtunk arról, hogy a mesterséges intelligencia még a halottakat is feltámasztja, ugyanis a számítógépen beszélgethetünk a halottainkkal. A közösségi médiában megőrzött szöveg- és hanganyagok alapján az MI képes “feltámasztani” halott szeretteinket, és létezik is már ilyen szolgáltatás.
Azok a mesterséges intelligencia- (MI-) alapú szolgáltatások, amelyek írásos, sőt, szóbeli kommunikációt tesznek lehetővé elveszített szeretteinkkel, lelki kárt okozhatnak, sőt, digitálisan „kísérthetik” az itt maradottakat, ha nem születnek erre vonatkozó biztonsági előírások – hívják fel a figyelmet a Cambridge-i Egyetem kutatói.
A „holtbotok” vagy „gyászbotok” („deadbots”, „griefbots”) olyan MI-chatbotok, vagyis beszélgetőrobotok, amelyek a visszahagyott digitális lábnyomok alapján rekonstruálják és szimulálják a halottak nyelvi mintázatait és személyiségjegyeit. Egyes cégek máris kínálnak ilyen szolgáltatást, amely a „halál utáni jelenlét” egészen új formáját képviseli.
A cambridge-i Leverhulme Centre for the Future of Intelligence (LCFI, Az Intelligencia Jövője Leverhulme Kutatóközpont) háromféle lehetséges forgatókönyvét vázolja fel a születőben lévő „digitális túlvilág”-iparág alkalmazásainak, és rámutat arra a potenciális veszélyre, amelyet az MI általuk magas kockázatúnak tartott ágazata rejt, ha nem kellő gonddal tervezik.