Jó egy éven keresztül rendkívül barátságos áron voltak elérhetőek a legkülönfélébb kütyükben és számítógépekben háttértárként használatos NAND memóriachipek. A jelenség mögött az állt, hogy a koronavírus idők otthoni tanulása és munkavégzése gigantikus keresletet generált az új mobilok, tabletek, és számítógépek iránt, így a gyártók felpörgették a chiptermelést. Viszont a COVID lecsengésével és az inflációs bonyodalmak kezdetével hirtelen drámaian visszaesett a kereslet a kérdéses elektronikai eszközök iránt, így a gyártóknál rövid idő alatt komplett lapkahegyek halmozódtak fel a raktárakban, amelyektől agresszíven egymás alá licitálva próbáltak megszabadulni.
A helyzeten mostanra úrrá lettek a gyártók, megszűnt a túltermelés az SSD-kben is használatos NAND memórialapkák piacán, ráadásul a TrendForce elemzői szerint az érintettek az idei év során várhatóan
50 százalékkal fogják felsrófolni a lapkák árait.
Ez fogyasztói szemmel elsőre akár arcátlannak is tűnhet, azonban a TrendForce információi szerint 40% áremelés kell ahhoz, hogy egyáltalán nullszaldós legyen a NAND memóriachipek termelése, jelenleg ekkora veszteséggel értékesítik ezeket a gyártók.
Az 50 százalékos áremelés szerencsére nem jelenti azt, hogy maguk az SSD-k is ekkorát drágulnának, hiszen a bennük lévő NAND chipek csak a költségük egy részét adják, ennek ellenére látványos áremelkedés van kilátásban.
Ha szeretne még több érdekes techhírt olvasni, akkor kövesse az Origo Techbázis Facebook-oldalát, kattintson ide!