A közszolgálati PBS (Public Broadcasting Service) televízió várhatóan jövőre kezdi sugározni új, Kolónia (Colonial House) című valóságshow-ját, amelynek résztvevői a XVII. századi észak-amerikai pionírok életét rekonstruálják.
Az új valóságshow nyolc, előre felvett részből áll, amelyeket 2003 nyarán kezdenek forgatni. A stáb öt hónapon keresztül követi a külvilágtól elzártan élő szereplőket, akiket megfosztanak minden modern berendezéstől. A szereplőknek a műsor ideje alatt ugyan úgy kell élniük, mint a 400 évvel ezelőtt a vadonban megtelepedett európaiaknak, ezért előny, ha jártasak az első telepesek számára nélkülözhetetlen mesterségekben. A jelentkezők képzetlensége azonban nem kizáró tényező. Az esetleges hiányosságokat menetközben is pótolni lehet, így a korhű ruhákba öltöztetett szereplőknek többek közt a kecskefejést, az ácsszakmát, a gabonatermesztést és a halfogást kell elsajátítaniuk, hogy megélhessenek a XVII. századi gyarmati körülmények között. A résztvevők az első puritánok életét próbálják rekonstruálni, akik a vallási üldözés elől menekültek Angliából. A zarándok atyák 1620-ban a Mayflower nevű hajón keltek át az Atlanti-óceánon, majd megalapították New-Plymouth városát, tovább terjeszkedve pedig a Massachusetts, Rhode Island és New Hampshire államok, azaz Új-Anglia alapjait is megteremtették.
A show-ba, amelynek elkészítésében az egyik legnagyobb amerikai közszolgálati műsorgyártó cég, a Thirteen/WNET New York is közreműködik, gyermekes családok, párok, agglegények, hajadonok és fiatal felnőttek jelentkezését egyaránt várják. A válogatás után az első európai telepes csoportok összetételét mintázó társaságból a producerek kiválasztják a vezetői képességekkel szerintük leginkább megáldott szereplőt, akit megtesznek a gyarmatmodell kormányzójává. A történészekkel együttdolgozó műsorkészítők szerint a más valóságshow-kkal közös elemek ellenére a Kolónia nem játék, célja, hogy a szereplők és a nézők megtapasztalják a hajdani közösségek kialakulásának körülményeit. A résztvevők ezért nem versenyeznek, és jutalomban sem részesülnek. A műsorkészítők azonban a szereplők öthavi elmaradt jövedelmét megtérítik, munkáltatóikkal pedig megpróbálnak olyan egyezségre jutni, hogy a kiválasztott jelentkezők a műsor után gond nélkül visszatérhessenek a mindennapi életbe. Az iskoláskorúak számára több nehézséget okozhat a részvétel. A producerek ugyanis külön oktatási lehetőséget nem biztosítanak a valóságshow ideje alatt, ezért az iskolások szüleinek el kell dönteniük, képesek-e rá, hogy Észak-Amerika első telepeseihez hasonlóan maguk tanítsák gyermekeiket.
A Colonial House a PBS korábbi, nagy sikerű történelmi valóságshow-ját, a Frontier House-t (Határvidék) követi, amely az 1880-as években Montanában "játszódott". Az előző sorozatban néhány amerikai család tapasztalatain keresztül a Vadnyugat meghódítóinak életével ismerkedhetett meg a közönség.
"A kiválasztott családok, illetve egyedülállók életük talán legnagyobb kihívásával néznek szembe, és egyben az egyik legérdekesebb kalandban vesznek majd részt. A kor, amelybe belecsöppenek, az 1630-as évek, az amerikai történelem jól dokumentált periódusa, tehát eddig sem volt ismeretlen az emberek előtt, ennek ellenére a műsor segítségével közvetlen tapasztalatokra tehetünk szert, magunkba szívhatjuk a XVII. század levegőjét" - mesélte Sallie Clement, a sorozat producere, aki elmondta, rendkívül büszke rá, hogy valóságshow-juk ilyen hasznos célt szolgál.