Szaddám Huszein megszólaltatása a hírtelevíziózás talán legjelentősebb interjúja idén, amire az összes amerikai országos hírszerkesztőség pályázott. A CBS-nek Bagdadból telefonon nyilatkozó Dan Rather azt mondta, a sikert hozó szervező munka során Jim Murphy vezető producer és segítője, Ana Real kiemelkedő teljesítményt nyújtott. "Rengeteg munka, csapatszellem és némi szerencse kellett" - mondta Rather az interjú előzményeiről.
A beszélgetés szövegének egyes részleteit február 24-én délután tette közzé a CBS internetes honlapján. A Huszeinnel felvett anyag egyes részleteiről Rather hétfőn maga is beszámolt, de a teljes interjút csak szerdán főműsoridőben mutatják be a tévében. Az újságíró a CBS rádiócsatornáján hétfőn azt mondta, Szaddám Huszein tagadta, hogy a rakéták birtoklásával Irak megsértené a vonatkozó ENSZ-határozatokat. Az iraki elnök Rather szerint azt is közölte, hogy nem áll szándékában sem megsemmisíteni a rakétákat, sem kötelezettséget vállalni azok megsemmisítésére. Szaddám Huszein egyben élő, nemzetközi televíziós vitára hívta ki George Bush amerikai elnököt.
Rather korábban is készített interjút az iraki vezetővel, Huszein először 1990-ben nyilatkozott a CBS News munkatársának. Az amerikai televízió a hónap elején egy másik, Huszeinnel készült interjút is sugárzott, azt Tony Benn egykori brit törvényhozó, békeaktivista készítette az arab politikussal.
Rather néhány napja még csak remélhette, hogy sikerül beszélgetnie Huszeinnel, február 24-én reggel 8 órakor azonban értesítették, hogy a politikus előkészült az interjúra, aminek nincs akadálya. Ezután kétórás biztonsági ellenőrzés következett, majd az újságíró és producere, Jim Murphy találkozhatott a diktátorral.
Rather szerint az engedély megadásában szerepet játszott, hogy nem először készített interjút Szaddám Huszeinnel, valamint a háború ellen kampányoló volt amerikai igazságügy-miniszter Ramsey Clark közbenjárása is. Clark február 23-án vasárnap találkozott Huszeinnel, akinél többek közt a tervezett interjú érdekében is szólt néhány szót. "Clark hosszú ideje ismeri Rathert" - világította meg az együttműködés hátterét Sandra Genelius, a CBS szóvivője.
Az újságírót az iraki háború támogatóinak esetleges kritikája, hogy a nemzet ellenségével kokettál, nem izgatja. Rather kevésbé szentimentálisan látja a történteket: "Riporter vagyok. A riporter dolga, hogy megpróbáljon a válság minden szereplőjével beszélni. Egyetlen újságírót sem tudok, aki kihagyta volna a lehetőséget. Ha ismernek valakit, szóljanak neki, hogy hívjon fel, én fizetem a beszélgetést." A CBS újságírója nem az egyetlen, akinek az utóbbi 14 évben lehetősége nyílt beszélgetni az iraki elnökkel. 1990-ben Peter Jennings, az ABC News tudósítója is találkozhatott a diktátorral, míg Tom Brokaw-nak, az NBC munkatársának ez nem sikerült.