A célja szerint a befolyásmentes hírszolgáltatást jutalmazó brit szervezet az al-Dzsazírának ítélt díjat azzal indokolta, hogy az arab hírtelevízió független maradt egy olyan régióban, ahol a legtöbb médium állami befolyás alatt áll.
Az Index on Censorship szerint az al-Dzsazíra közel-keleti ellenzéki csoportoknak is lehetőséget adott a megszólalásra, ezért érdemes a cenzúra elleni legnagyobb tett (Best Circumvention of Censorship) nevű díjra. A tévé hitele a nézők szemében nőtt, míg az arab kormányokat és az Egyesült Államok vezetését feldühítette - tartalmazza a médiaelemzőkből álló Index on Censorship indoklása.
Az al-Dzsazírát a háború első napjaiban a Bush-kormányzat, nem sokkal később pedig a brit politikai és katonai vezetés is bírálta. Az első kritika azután érte a tévét, hogy bemutatta az irakiak által megölt, illetve foglyul ejtett amerikai katonákról készült felvételeket. A csatorna azt válaszolta, csupán beszámoltak arról, amit láttak.
Március 26-án a hírtévé két brit halottat és két hadifoglyot is bemutatott. A képeken egy tetejére fordult brit dzsip és két, porban heverő halott brit katona, valamint két, britnek mondott hadifogoly volt látható. Mindkét képsoron ünneplő irakiak mutogatták a győzelem V jelét. Ezután Brian Burridge légimarsall, a Perzsa-öbölbe kivezényelt brit erők főparancsnoka szintén súlyos kritikát mondott az al-Dzsazíra szerkesztőiről, akiket a hadifoglyokról szóló genfi egyezmény durva megsértésével vádolt.
A légimarsall "gyalázatos magatartásnak" nevezte az al-Dzsazíra eljárását, és felszólította a nemzetközi média képviselőit, hogy "ne szegődjenek az iraki propaganda szolgálatába". Hozzátette: az elektronikus sajtó feladata megtalálni "az ízlés és a tisztesség határát". Burridge külön felszólította az al-Dzsazírát arra, hogy az arab tévéállomás a jövőben tartózkodjék a hasonló képsorok bemutatásától.
Kedvezményes árú sikerkönyvek
Rendelje meg a Fókusz Online akciós árú sikerkönyveit, a 20% kedvezmény mellé 500 Ft-os vásárlási utalványt kap ajándékba! Az ajánlat 2003. március 31-ig érvényes.A tévé helyszíni tudósítója a sajtótájékoztatón azzal válaszolt a brit parancsnoknak, hogy az al-Dzsazíra független, és "akkor is bemutatja nézőinek az igazságot, ha az egy mocskos háborúról szól".
A brit kormányfő szóvivője már, az első amerikai hadifoglyokról készített képsorok után közölte, a londoni vezetés közvetlenül kapcsolatba fog lépni az al-Dzsazírával, hogy az beszüntesse eddigi gyakorlatát.
"Televíziónk a kezdetek óta a szabad, független és kiegyensúlyozott tájékoztatásért folytatott küzdelem élvonalában van. ... Különböző embereknek különböző véleményük van, de a közös nevező - amely szerint az embereknek joguk van az ismeretszerzésre és a szabad véleménynyilvánításra - nem változhat" - mondta el véleményét a különböző kormányoktól származó bírálatokra adott válaszként Muftah al-Szuvajdan, az al-Dzsazíra londoni irodájának vezetője az Index on Censorship díjának átvételekor.