106 Vágó István létezik

Vágólapra másolva!
A globalizáció erősen érezteti hatását a televíziók adását figyelve, ugyanis a legtöbb hazai szórakoztató műsor egy nemzetközileg ismert formátum átvétele - vagy éppen koppintása. Ez nem új megállapítás persze, de érdemes megnézni a számokat.
Vágólapra másolva!

A világ több pontján futnak olyan műsorok, mint a Pop Idol (itthon a Megasztár a megfelelője, az Államokban az American Idol), a Big Brother, vagy a The Weakest Link. A másodikból a TV2 adott le két szériát, 2002 őszén és 2003 tavaszán, ám a második nem hozta a várt nézettséget, és előbb a késő esti műsorsávba száműzték, majd gyorsan be is fejezték. A harmadik pedig szintén futott egy darabig Magyarországon, Máté Krisztina vezetésével: A leggyengébb láncszem volt a címe, és leginkább arra emlékeznek a nézők, hogy a műsorvezető egyféle szigorú, kegyetlenül beszóló dominát alakítva ("viszlát!"), verbálisan alázta a kieső, szerencsétlen arccal visszanéző játékosokat.

A Guardian egyik cikke szerint a britek adják a nemzetközi elfogadásra kerülő licencek 29 százalékát, ami persze hatalmas üzletet jelent a különféle műsorfajtákat kifejlesztő cégeknek. A megvett, lemásolt műsorfajták száma harmadával nőtt az elmúlt három évben, így olyan műsorok, mint a Big Brother, vagy a Who Wants to be a Millionaire? (Legyen ön is milliomos!). Előbbiből Amerikában már a hatodik sorozatot tervezgetik, utóbbi (a Celador Productions tulajdona) pedig a legnépszerűbb formátum, a legmenőbb kvíz: 106 országba adták el a licencet.

Ez a kvíz Nagy-Britanniában született, első adása 1998 szeptemberében volt. Rögvest az elején nagy siker lett és azóta is igen nézett: a kezdet után egyszer 19 millió nézős csúcsot is elért a kvíz. Egy évre rá, 1999 augusztus 16-án vetítették az első részt az ABC-n, az Egyesült Államokban, és az első szezon átlagosan 29 millió nézőt ültetett a képernyő elé. Ennyi szem- és fültanú előtt már tényleg kínos azt hinni, hogy Szophoklész egy albán tánc. Mellesleg említett úr mondta, hogy a hallgatásnak is hatalmas súlya van - nos, az ijedt, válaszban bizonytalan játékos ezt igazából átérzi.

Az amerikai műsor honlapja szerint a leggyorsabb válaszoló Shannon McGehee volt a kaliforniai San Diegóból, ő állítólag 2000 januárjában 0,87 másodperc alatt nyomta be a helyes sorrendet. Elizabeth Taylor férjeit kellett időrendi sorrendbe tenni (azaz négyet kattintani, gondolkodva persze), ám egy a gyorsaság felettébb gyanús, még a Fürge ujjak című lap rendszeres lapozgatói sem tudnának hasonlót.

Több országban már népszerű tévést választottak műsorvezetőnek, máshol egy-egy ismeretlenebbel próbálkoztak. Érdekesség, hogy sokan közülük díjakat nyertek: Vágó István is az év műsorvezetőjének bizonyult a Kamera Hungárián, német kollegája is több díjjal gazdagodott ez elmúlt időkben, de nagy sikereket ért el az amerikai és a görög műsorvezető is. Indiában minden nézettségi rekordot megdöntött a formátum, a színész, aki ott műsorvezető volt, még Madama Tussaud panoptikumába is bekerült, viaszbaba formában.

http://www.willtravelmanagement.com
Néha még a nézőtéren is hírességek ülnek

Az Egyesült Államokban a legnagyobb nyeremény 2 millió 180 ezer dollár (420 millió forint) volt, egy Kevin Olmstead nevű mérnök vitte haza a pénzt egy különleges adás után. Az első női győztes, aki a főnyereményt megütötte, portugál volt: 2000 májusában Renata Morgado lett vastagabb 227 ezer dollárnak megfelelő escudóval, azaz 43 millió forinttal. Többen is kipottyantak rögvest az első, százdolláros kérdésnél, de számukra rendeztek egy újabb játékot, a lúzerek futamát, Zero Dollar Winners Edition címmel, itt a korábban szerfelett halovány Brian Fodera visszaszerezte önbecsülését, és vígan ment haza 16 ezer dollárral (3 millió forint), így talán már nem nevettek arcába kárörvendően a szomszédok.

Voltak emlékezetes pillanatok az amerikai sorozatban, mikor egy Lady Di-kérdés kapcsán a telefonos segítség jót mondott, így 32 ezer dollárt (6 millió forintot) hozott a konyhára, de a virginiai Rudy Reber nem biztos, hogy gyakran hívja majd szellemi segítségért barátját: az ő telefonos segítsége rossz választ sugallt, így 250 ezer dollártól - 48 millió forinttól - esett el a versenyző, alig 32 ezer maradt neki.

Visszatérve a többi kvízre, műsorra: A BBC által kitalált The Weakest Link (A leggyengébb láncszem) egy Anne Robinson nevű műsorvezetővel kezdte, majd közel száz országba jutott el: pontosan 98 tévécsatorna vette meg a jogokat. A Pop Idol zenei tehetségkutató a Thames és a 19TV szerzeménye, harminc országban lett többé-kevésbé sikeres.

A legnagyobb vásárló, az egyik legélénkebb piac Németország, ugyanakkor sok helyen nem veszik meg drága pénzért az eredeti formátumot, hanem megpróbálják lemásolni, néhány változtatással. Egyik jó példa erre a Való Világ, ami formátumban erősen hasonlított az Endemol-féle Big Brother-re, címben pedig az MTV zenecsatorna Real World című sorozatára, ám mégis igen nagy siker lett, magas nézettséget produkált, főleg a második és a harmadik széria.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!