A Discovery Networks International 17 nemzetközi csatornával van jelen a nemzetközi piacon, és közel 700 millió előfizető otthonába jut el. Európa, Közép-Európa és Afrika száznégy országában együttesen 12 Discovery csatorna működik huszonkét nyelven, megközelítőleg 183,5 milliós előfizetői táborral, így nem mindegy, milyen hírünket viszik a világban. Ambrus Attila sztorija annyira érdekesnek tűnt nekik, hogy felvették az On the run-sorozatba. A nézők most nyomon követhetik, amint a törvény őrei üldözőbe veszik a világ legrafináltabb, legpimaszabb bűnözőit a Szökésben epizódjaiban. Olyan ismert - és olykor közkedvelt - bűnözőket ismerhet meg a néző közelebbről, mint a whiskys rabló; az amerikai Steven Jay Russel, aki többször is megszökött a börtönből, Blana Northal, akinek bűntettei már legendásak vagy Sholam Weiss, az igazán profi csaló.
Megnéztük a magyar vetítés előtt az Ambrus-részt, hiszen mégiscsak valamennyire befolyásolja az országimázst, ha pár százmillió tévéző látja külföldön. Az első képek megnyugtatóak (eredeti szereplők, a nyomozásban részt vett rendőrök is megszólalnak), de egyben riasztóak is (szökés Romániából, furcsa, csak tévések fejében létező határállomás, géppisztolyos, cigiző határőrökkel). A pesti, szürke aluljáróban megtört hajléktalan hempereg a földön, de aztán jön a kivilágított Lánchíd, néha bevillan a Bazilika kupolája, azaz turisztikai szempontból fontos épületeket is látunk.
A hokiban több-kevesebb siker éri, sírásó lesz (persze a nagy lapátolásban meghúzza a pálinkás butykost), majd idővel jönnek az elegánsabb bárok, az országimázson javító csinos pincérlányokkal, drága whiskyvel. Akad bevágás a korabéli Kriminális című műsorból (Juszt László a Discovery Channel műsorán!), de a vallatás-jelenet amerikai akciófilmbe való, nem a kilencvenes évek magyar valóságába. Mikor a narrátor közli, hogy "a rabló menekül, és Románia felé veszi az irányt", bevágnak egy képet, amint kocsival a Hegyalja úton a BAH-csomópont felé - azaz abszolút rossz irányba - tart. Fél perc múlva már valamiért az Erzsébet híd felé autózik, talán rájött, hogy nem az M7-es vezet Erdélybe. Persze ez apróság, csak a kritikus hazai nézőnek tűnhet fel, és lehet, hogy a szinkron során javítják az angol nyelvű verzió kis hibáját.
Tévében egészen más
Az Ambrust alakító színész szigorú, markáns arcéllel bíró, csupa izom ember, de néha bevillan a kissé meggyötört, fegyházban ücsörögő valódi Whiskys is. Az amúgy élevzhető Discovery-film képi világa a gyors vágásokra épül, a kamera folyton mozog, nyilván az amerikai vizuális igényeket szolgálja ki, nincs üresjárat. Látunk naplementét a Duna-parton, és előkerülnek vaskos pénzkupacok is, külön öröm, hogy szereztek - vagy készítettek - pár darab piros papír százast. A Whiskys meg az, ami szökése alatt volt, sokak szemében egyfajta népi, romantikus hős (mások szerint pofátlan, vakmerő bűnöző) - de azért a Robin Hood-hasonlat kissé sántít, még akkor is, ha újabb kutatások szerint a fickó walesi volt, nem járt az akkor bujkálásra teljesen alkalmatlan sherwoodi erdőben, nem találkozott a bíróval, és száz évvel korábban élt.