- Legendásan rossz a kapcsolata a sajtóval. Mikor kezdődött ez?
- Épp most próbálok ezen javítani! Ennek a rossz kapcsolatnak azonban mindig oka volt: sorozatban nem az jelent meg, amit én mondtam, nyilatkoztam. Messze nem az volt a megjelent cím, mint amit átküldtek, sokszor más volt a tartalom, így idővel megromlott a kapcsolatom a lapokkal. Odáig romlott ez a viszony, hogy egy bulvárlap még fel is jelentett, mert műsorban Müller Péterrel megittunk egy pohár bort, ami kellékbor volt amúgy, de ők megvárták, hogy beülök az autóba. Utána háromnaponta hívták a kerületi kapitányságot, azt kérdezve, mikor indítanak ellenem eljárást. Ha a bulvársajtó már a feljelentést érzi kötelességének, akkor úgy gondoltam, részemről is vége az udvariasságnak. Ráadásul a családomról nem mesélek soha, és ez is fáj a bulvárnak. Amikor a kislányom megszületett, akkor a környéken újságírók lebzseltek hetekig, a fotósok befényképeztek a lakásunkba, a tőlünk elmenőket kérdezgették. A falut járták, de nem mondták el, hogy újságírók, csak bementek a templomba, büfébe, cukrászdába, pékségbe, mintha turisták lennének, és utánam érdeklődtek. Ez ment hetekig. Az életem közben áttekinthető és egyszerű, nincsenek balhéim - ha viszont nincs botrányom, akkor megpróbálnak kreálni.
- Februárban az MTV-n folytatja. Mikor érezte úgy, hogy el kell hagynia az RTL Klubot?
- Ősszel, amikor kiderült, hogy nem lesz műsor. Nincs ebben semmi különös, takarékossági intézkedések voltak a Heti hetes-nél, a Barátok közt-nél is, miközben az RTL műsorpolitikája bizonyos értelemben átalakult. Elárulom, hogy a mi szerződésünk értelmében az Esti Showder-nek mindig a heti főműsoridős átlag fölött kellett lennie. Én mindig csak a csütörtöki adatokat néztem, a TV2-t mindig jól elkalapáltuk, azaz a fő feladatot teljesítettük. Kiderült azonban, hogy a nagyon erős nézettségű Való Világ-gal, a Csillag születik-kel, az X-Faktor-ral nem bírjuk a versenyt házon belül. Amúgy ezeket a műsorokat Amerikában sem rakják valóságshow-kkal, tehetségkutatókkal szembe. Nem nagyon vesztettünk nézőket, mert egy-két kivételtől eltekintve hoztuk a 30-32 százalékot, ami azt hiszem, elég tisztes. Úgy gondolom, hogy egy karbantartott, működőképes produkcióról volt szó, de nem voltunk könnyű helyzetben: Cserhalmi Gyuri például tíz év kérés után adta be a derekát, de a nézettségben ráfizettünk. Ez a helyzet egy kereskedelmi televízióban. Az úszóktól, az öreg rockerektől nézettségben például többet vártunk.
- Hogyan alakult volna át az RTL-en a show?
- Volt olyan kérés az RTL felől, hogy legyünk később, legyünk rövidebbek, legyünk hetiben, de közben vegyünk le a költségvetésből harminc százalékot. Végül ott tartottunk, hogy a megszokott hossz helyett legyen negyvennyolc perc a műsor, tizenkét perc reklámmal. Eleinte ez még nem is tűnt annyira rossznak, mert az köztudomású, hogy a vendégek zöméért én nem is nagyon rajongtam annyira. Az egész váltást a körülmények hozták végül. Azt gondoltam, hogy ha ebben az évben nincs műsor, akkor csak 2012 márciusában lesz, ami viszont nekem kilenc hónap kihagyást jelent. Én tizenhárom évig az ország első számú csatornájának voltam első számú arca. Ezt nem én fogalmaztam így meg, hanem Palik László. Az ember így nem szokott magáról beszélni, de a tények azért tények, én meg elvártam volna, hogy ezt a kiesett pénzt valahonnan előkaparják. Azt mondtam magamban, hogy megpróbálnám a közszolgálati médiát, és ezt közöltem is Kolosi Péterrel. Én senkinek nem tárgyaltam a háta mögött, mindenki mindent tudott. Az RTL Klub programigazgatójától megkérdeztem, hogy lát-e esélyt egy baráti elköszönésre, miután úgy éreztem, hogy a Showder ebbe a műsorstruktúrába már nem illik bele, miközben üzletileg nekik már nem éri meg annyira. Bíztam a baráti szakításban, hiszen tizenhárom év nem kis idő, és azt hiszem, várni kell arra, hogy valaki ezt utánunk csinálja. Tapogatóztam tehát más felé, és egyértelmű volt nekem, hogy Kovács Kristóffal megyek át.
- Ki vette fel a telefont először?
- Én kerestem meg az MTV-t, tapogatózásképpen, mert lett volna februárra egy két plusz egyéves szerződésünk. Ha vált az ember, akkor azért körülnéz, az MTV érdeklődőnek mutatkozott, de a volt producerem tartott az állami csatornával való közös munkától. Annak idején ugyanis Kovács Kristóffal mi azért jöttünk el a Magyar Televíziótól, mert nem volt erre pénz, nem tudták a továbbiakat finanszírozni. Ebben a váltásban szerintem amúgy nincs semmi rendkívüli: ötvennyolc éves vagyok már, és abban bízom, hogy most pár évig tudok olyan műsorokat készíteni, amelyek hozzám közelebb állnak, és meg tudok hívni eztán olyan vendégeket, akiket az RTL-be nem lehetett. Az MTV határozottan kimondta, hogy részükről volna erre igény, meggyőztek, hogy korábbi sávban lesz a műsor, hogy nem lesz benne reklám, hogy nincs a torkunkon a nézettség kése - legalábbis olyan mértékben, ahogy eddig. Ez talán nekem is jót tesz.
- Kovács Kristóf szerint jogilag még nem tiszta az átigazolási ügy.
- Nem jött még létre vele a megállapodás, de meg tudunk egyezni, olyan összegről van már szó. Társproducer is lehet ebben a show-ban, mert barátira vettük a figurát, ennyi év után. A szakmának azt a részét nagyon tudja, hogy milyen legyen a díszlet, mikor mit világítsunk be, de nem fog beleszólni abba, milyen vendégeket hívok.
- Milyen kompromisszumokba ment bele a nézettség miatt?
- Szerintem olyan rettenetes kompromisszumok nem voltak, ügyesen megtaláltuk a megfelelő arányokat. Csináltunk például egy bulvárshow-t, ami az én ötletem volt, és ennek során Kiszel Tündéről kiderült, hogy operarajongó, Anettkáról meg az, hogy nem is olyan idétlen, ahogy addig tűnt, de még VV Olivér is helyes, vagány gyereknek bizonyult. Közben azért a kulturális impulzusok hiányoztak, alig tudtam meghívni komolyzenészeket, írókat. Azért volt pár alkalom, Csukás István vagy Faludy György belefért, utóbbit jól is nézték.
- Volt olyan vendég, akit nem akart a show-ban látni?
- Persze, de mindig kollektív döntés eredménye volt, ki jöjjön. Nevet nem mondanék, ráadásul nem is biztos, hogy igazam volt.
- Cserhalmi mellett kit hívtak hosszan, kitartóan?
- Bujtor Pistát. Vele mindig hosszasan elbeszélgettünk, mindenre hivatkoztam, édesanyáink is jól ismerték egymást, de mindig mondta, hogy kedvel, nézi a műsort, de ne kérjem tőle, hogy eljöjjön és végszavazzon nekem. Évente hívtam, hogy jöjjön, hiszen csinál épp egy filmet, annak sem lenne rossz promóció, de ő nem vállalta.
- Külföldi vendégek lesznek?
- Az a tapasztalat, hogy nincs rájuk itthon akkora érdeklődés, mint amennyibe kerülnek. Friderikusz Sándor barátom ezt akkoriban megoldotta - akkor ő nem szerény költségvetéssel rendelkezett -, így hozta el Delont, Belmondót és pár nagyvadat. Az itt forgató külföldi sztárokat azonban rendre megkörnyékezzük, és Andy Vajna is meg szokta ígérni, hogy segít ebben. Volt korábban a Showder-ben néhány, Menzel például, illetve az a leharcolt, nagy mellű asszonyság a Dallas-ból, Lucy talán, vagy Samantha? Erről jut eszembe: nagyon különös, hogy a magyar színésznek magyarázni kell, hogy ha új filmje van, egy ilyen show-ba szinte kötelessége elmenni. Amerikában Jay Leno nem fizet senkinek, de minden színész ott toporog, hogy promotálhassa a filmjét. Ha nem tenné, a producere úgy rúgná picsán, hogy leégne a haja.
- Minden showman mögött van egy kreatív csapat. Átviszi az MTV-re a régi embereket?
- Az egészen régiek közül ketten velem dolgoznak még, őket vagy tíz éve horgásztam ki a Humorfesztivál idején, ők Kövesdi Mikós Gábor és Tóth Tibi. Több mint tíz évig dolgozott velem Litkai doktor, akivel azóta is jó, szívélyes kapcsolatban vagyunk. Aranyosi Péter itt van, miközben stand-up fellépő, dolgozik velem is. Kőhalmi Zoli is itt volt sokat, ő is egy fantasztikus tehetségű pali. Újak is érkeztek az írók közé, vannak néhányan, hat-nyolcfős csapat van mellettem.
- Aktuálisnak kell lenni: mennyivel előbb veszik fel a show-t?
- Két nappal korábban: kedden van a felvétel, csütörtökön az adás. Van is egy kis félelem, mert csak két nap van a vágásra, de az utómunkát is mi csináljuk. Adás előtt két nappal így tud már menni a promó. Az első adásban például Bereményi Gézáról és Nagy Péterről: előbbi ugyanis hosszabb szünet után írt új dalokat, utóbbi remek színész pedig elénekli őket.
- Közéleti, politikai témákkal is tréfálkozik: beszólhat a kormánynak olyat, hogy az MTVA-s vezetők belesápadnak?
- Ne zárjuk ki ennek lehetőségét! Az RTL az ilyesmibe soha nem szólt bele, de érdekes módon, ha kimondtam egy termék nevét, mondjuk azt, hogy Balaton szelet, akkor annak idegösszeroppanás lett a vége. Jó, volt egy-két jogi ügy, de nagyjából harmonikus volt a kapcsolat az RTL-lel. Az MTVA-nak pedig elmondtam, hogy nem kívánok az aktuális politikai vezetők szócsöve lenni, tőlem ne várják azt, hogy ne legyek kritikus. Soha nem úgy indult a gegparti, nem azért születik a poén, hogy "na, csapjuk oda ennek", mert az ilyesminek soha nem lesz jó vége. Mindig a szituációból indulunk ki, és igyekszünk poénban maradni.
Fábry az interjú előtt egy sajtótájékoztatón hosszan beszélt a műsor szerkezetéről, a szerződésről, az árakról, a díszletről - ezekről itt olvashat bővebben.