A Gyilkos elmék az FBI viselkedéskutató egységének mindennapjait mutatja be, a többi krimisorozattól leginkább abban különbözik, hogy
a bűnügyek helyett elsősorban a bűnözőkre, azok személyiségére, motivációira koncentrál.
A történet során így viszonylag gyakran előfordul, hogy egy-egy nyomozót túlságosan is megérint egy ügy, áttételesen az ő személyiségéről is közelebbi képet kapunk. De mit tudunk az őket játszó színészekről? Megmutatjuk, hol kezdték pályájukat.
A Gyilkos elmék-ben a negyedik évadtól vette át a főszerepet, miután Mandy Patinkin váratlanul otthagyta a szériát. A krimisorozat mellett jelenleg a Simpson család-ban is dolgozik – ő adja a hangját az ottani maffiózónak, Hájas Tonynak –, de már korábban szívesen foglalkoztatott színész volt:
közel százötven tévés és filmes produkcióban megjelent, köztük A keresztapa III.-ban is.
Első szerepét egy 1978-as rövidfilmben, a Medusa Challenger-ben kapta, amely egyébként rengeteg nemzetközi díjat zsebelt be, és
azon kevés amerikai produkciók egyike volt, amelyeket legálisan mutattak be Kínában.
Mantegna egy szellemileg kevéssé jó képességű fiút alakított, aki a nagybátyjával virágokat árult, de egy nap elszakadtak egymástól, így kénytelen volt önállóan boldogulni. Nézze meg a teljes filmet, ha kedve tartja!
Tévében a Soap című vígjátéksorozatban debütált, itt egy latin-amerikai lázadó csapat egyik vezetőjét, Juan One-t játszotta hét epizódban. Az alábbi részben tűnt fel először pár másodpercre, nagyjából 2.45-nél, legközelebb pedig a lentebbi epizódban masírozott be körülbelül 6.53-nál – bár a feltöltésnél a feje pont sokszor lemaradt, úgy tűnik, sorozatbeli neve sok poénra adott okot.
Az 1970-es születésű színész huszonöt évesen kezdte a pályáját a Queen Latifah nevével fémjelzett vígjátéksorozatban, a Living Single-ben. A The Last Temptation című epizódban Latifah karakterének az unokatestvérének csapta volna a szelet, a lány azonban inkább tanulni próbált, mint hogy a srácra figyelt volna.
Moore ezután többek között A dadus-ban és a Chicago Hope kórház-ban is vendégszerepelt, de már a pályakezdés évében, vagyis
1995-ben munkát kapott a Nyughatatlan fiatalok című szappanoperában, ahol eddig 399 epizódban láthattuk
– még 2014-ben, kilenc évnyi kihagyás után is visszatért, hogy megismételje szerepét, Malcolm Winterst, ezt láthatja alább.
Gubler 2005-ben a Gyilkos elmék-ben kapta első komolyabb szerepét, azóta szinkronmunkákat is szívesen vállal, az Alvin és a mókusok-ban és folytatásaiban például ő kölcsönzi a hangját az okos mókusnak, Simonnak. Sikeres krimisorozata előtt
modellkedett, majd Wes Anderson javasolta neki, hogy menjen el készülő filmje meghallgatására
– meg is kapta az Édes vízi élet hajóssegédjének szerepét, fura, göndör hajjal játszott benne 2004-ben. Egy rajongó szerencsére már összeszedte helyettünk az ottani jeleneteit, íme:
A színész a legtöbb tévénézőnek a Dharma és Greg férfi főszereplőjeként lehet ismerős, ezért az alakításáért kétszer is jelölték Golden Globe-díjra. Emellett 1994 és 1998 között komolyabb szerepet vitt a Chicago Hope kórház-ban, a képernyőn viszont már jóval korábban feltűnt.
Első munkáit a nyolcvanas, kilencvenes évek fordulóján olyan nagy múltú szappanoperákban kapta, amelyek az ötvenes, hatvanas évek óta futottak az amerikai tévében: megjelent a The Guiding Light-ban, majd az Another World-ben és az As the World Turns-ben is – utóbbiból van a fenti epizód, ahol nagyjából 1.50-nél robbant be szitkozódva a történetbe.
Az 1972-ben született Vangsness fáradhatatlannak tűnik, ha munkáról van szó, hiszen a Gyilkos elmék mellett annak spin-offjában, a Gyilkos elmék – Alapos gyanú-ban is játszotta Penelope Garciát, a két sorozat mellett pedig még a Pretty the Series-ben és a Shelf Life-ban is komolyabb szerepet vitt.
Színházban kezdte, számos elismerésben is részesült, majd
első filmes munkájaként fogtündérként jelent meg egy 1998-as rövidfilmben,
a Sometimes Santa’s Gotta Get Whacked-ben. Erről sajnos nem találtunk videót, szembe jött azonban egy másik, karácsonyi témájú kisfilm, ahol Vangsness viccesen adja elő a Last Christmas-t, íme:
A Gyilkos elmék előtt két sorozatban is hosszabban számítottak rá,
az Erdei Iskolában és a Tru Calling – Az őrangyalban egyaránt húsznál több epizódban játszott.
Először 1997-ben, a Laserhawk című filmben kapott egy nyúlfarknyi szerepet, majd kétszer is feltűnt az Y-akták-ban, az alábbi epizódban rögtön az elején, csinos diáklányként: