A sikeres tévéműsorokat akár évtizedekig is képernyőn tarthatják, a jelenleg is futó Meet The Press például 1947-ben indult, a ma ugyancsak látható CBS Evening News pedig egy évvel később. A Sábado Gigante című szórakoztató műsor 1962-től 2015-ig futott, a rekorder szappanopera, a The Guiding Light összesen 72 évig ment, igaz, ebben benne van a kezdeti, rádiós időszak is.
A főműsoridős sorozatoknál érthető módon nem lehet ötven-hatvan éves műsorokkal találkozni,
hisz normális esetben már a tíz évad is soknak számít – vannak azonban olyan szériák, amelyek ennek is fölé mennek, íme, a tíz rekorder az amerikai tévéből.
Ma már elképzelhetetlen lenne, hogy egy westernsorozat húsz éven át menjen a tévében, az amerikai televíziózás hőskorában azonban volt rá példa. A Gunsmoke 1951-től futott a rádióban, majd – először Marshall Dillon címmel – 1955-ben átkerült a képernyőre, 1975-ig ott is maradt.
Az amerikaiaknál a maga 635 epizódjával abszolút rekorder a Gunsmoke – a Simpson család ezt csak akkor érheti utol, ha megrendelik a 29. évadját is –, a világ televíziózásában azonban találkozhatunk ennél is hosszabb szériákkal. A brit Doctor Who-ból például több mint 800 rész készült 1963 óta, a Zenigata Heidzsi-könyvsorozat pedig akkora siker volt Japánban, hogy 1958-tól kezdve több tévés változata is készült, a leghosszabb 888 epizódot számlált.
Jelenleg a 28. évadjánál jár a Simpson család, a héten ment le a 600. epizódja, a szokásos halloweeni különkiadás, a Treehouse of Horror újabb része kellett a mérföldkőhöz. Simpsonék diadalútja 1989-ben egy karácsonyi epizóddal indult, de már előtte is láthattuk őket a képernyőn, csak épp nem önálló műsorban, hanem a The Tracey Ullman Show rövid betétjeként. A sorozatról itt szedtünk össze 26 érdekességet.
Elizabeth Gaskell, illetve Eric Knight alakját, Lassie-t mindenki ismeri, és nagyon sokan szeretik is, egyike a három állatnak, aki csillagot kapott a Hollywood Walk of Fame-en. Nem meglepő tehát, hogy az 1954-ben indult sorozatváltozat 19 évadot megért, de amúgy is több széria és film készült a hűséges skót juhászkutya történetéből.
Számunkra rejtély, hogy egy viszonylag szimpla, procedurális krimisorozat miért tud elmenni húsz évadig, az Egyesült Államokban azonban nagyon megy ez a műfaj, például a Helyszínelők is tizenöt évadot ért meg, és az NCIS is a tizennegyediknél tart. Az Esküdt ellenségek többnyire valódi bűneseteket dolgozott fel, a rendőrség és a jogi osztály szoros együttműködését mutatta be.
1952-ben indult ez a családi vígjátéksorozat, de a rádió már 1944-től adta. A széria különlegessége volt, hogy egy valódi család állt a történet középpontjában, Ozzie és Harriet Nelson két fiát, köztük a későbbi zenészt, Ricky Nelsont is bevitte a show-ba – sőt nagyban Ricky tehetségére épített, pár dalt hallhattunk tőle már a sorozatban is.
Még egy western a listán, ez eredetileg 1959 és 1973 között ment az NBC-n. Az 1860-as években játszódott egy nevadai településen, többek között Michael Landon is szerepelt benne, akire itthon A farm, ahol élünk főszereplőjeként emlékezhet számos tévénéző.
Az Esküdt ellenségek egyik spin-offja, egy olyan New York-i ügyosztály munkáját mutatja be, amely szexuális jellegű bűncselekményeket göngyölít fel – ebben játszik a magyar származású Mariska Hargitay is. Jelenleg is fut, így, ha a szezonok számában utoléri az anyasorozatot, még előrébb léphet a listán.
Családi vígjátéksorozat volt egy özvegy apáról, aki apósa segítségével nevelte három fiát. Eredetileg 1960 és 1972 között ment, de ahhoz, hogy ilyen hosszan fusson, kellett az is, hogy a CBS átvegye az ABC-től – előbbi csatorna csak öt évadot adott belőle.
A Dallas-t itthon nem kell bemutatni senkinek, aki a kilencvenes években tévézett, népszerűsége a magyarok számára is érthető. A listán egyébként két helyet is előreléphetne, ha hozzászámolnánk a 2012-es, felújított verziót is, hiszen abból 40 epizód készült.
A Dallas-nak a spin-offja is igen jól futott, szintén 14 évad, csak kevesebb epizód ment le belőle – ez Gary és Valene Ewingról szólt, akik Knots Landingben találtak új otthont maguknak. A sorozatot Magyarországon nem adták, viszont a Helyszínelők vagy a Vészhelyzet itthon is igen népszerű volt, mindkettő kevéssel maradt le a tízes listáról.