A Neoton beatzenekar 1965-ben alakult, utána sok tagcsere, név- és stílusváltás következett. Melyik volt a kedvenc évtizede zeneileg?
- A 80-as volt a mi igaz sikerévtizedünk. A Csináljuk a fesztivált! show-ban tőlünk most a Santa Maria versenyzett, de kiesett, nem jutott el a döntőig, ami engem elég mélyen érintett. Az volt az első olyan dalunk, amely meghódította Európát, Mexikót, a Távol-Keletet... tudom, hogy a dalok versenyeznek, de a dalok és az előadók elválaszthatatlanok egymástól. Az első Csináljuk a fesztivált! műsort amúgy egy Neoton-sláger, a Holnap hajnalig nyerte meg, Bereczki Zoltán és Szinetár Dóra előadásában.
Vannak viszont speciális dalok, ilyen a Santa Maria, mely rettentően összenőtt a zenekarral,
ezért nagyon nehéz feldolgozni, mert az úgy lett kitalálva, ránk lett szabva. Ez olyan, mintha egy menyasszonyra nem szabják át a ruhát, hanem csak ráadják az előző menyasszonyét. Aztán vannak olyan dalok, amelyek jól működnek mással, Tóth Gabi például csodálatosan adta elő a Szomorú vasárnapot. Újjászületett a dal. Épp az az érdekes egy ilyen versenyben, hogy meg tud-e újulni egy szerzemény.
A saját szereplését hogyan értékeli?
- Én a Cipő által írt Szállj el, kismadár című dalt kaptam: imádom ezt a slágert, a középdöntőbe be is jutottam, de tudtam, hogy a fináléba már nem tudok eljutni vele. Az olyan speciális dal, amit Cipő nélkül nehéz elképzelni. Vannak kivételek: Miller Zoli például gyönyörűen énekelte a Gyöngyhajú lányt, pedig annak a dalnak is van egy nagy története. Az a dal is volt a Yamaha-fesztiválon, meg is nyerte a legjobb dal díját, mi pár évvel később ugyanazon a fesztiválon a nagydíjat kaptuk...
Idén miért épp a Santa Maria került be a Neotontól?
- Nem tudom. Az együttes vokális popzenét játszott, rengeteg dalunk volt. Lehet, hogy a Nyár van című dalunk messzebb jutott volna, annak most is van egy sodró ereje.
Az bármely színpadon megállja a helyét.
A 220 felett című dalt sem választottam volna amúgy, mert sokszor hallottam ezt a szerzeményt másoktól, jó előadóktól, de nekem úgy tűnt, hogy kiürült a dal. Ha a Don Quijote mellől például kivesszük a nagyzenekart, nincs benne fúvós, vonós, akkor nem szól úgy... Én azt szoktam mondani a koncerteken, hogy a Neoton-dalokban ott lakik az egész élet, és én ezt komolyan gondolom. Mindenre van válasz ebben a 450 dalban.
Van olyan Neoton-sláger, amit nagyon un úgy negyven év játszás után?
- Na jó, őszintén bevallom, a Don Quijotét épp egy picit unom, de közben látom, hogy sokaknak sokat jelent, éneklik a bulikon.
Milyen zenei hatások érték gyerekként? A szülei mit tettek fel a lemezjátszóra?
- Klasszikus zenét hallgattak, de néprádiónk volt igazából, az szólt, ami abban ment. Magyar nóta, ilyenek...
Mi volt az első lemeze, kazettája?
- Sárosi Katit szerettem nagyon, ő volt a példaképem. Én még a 60-as években voltam gyerek, magnóm szerintem nem is volt 1977-ig... ha épp volt barátom, nála hallgattuk a Luxemburg rádiót. Nem volt orsós magnóm sem, de a magyar zenéken nőttem fel. Koncz Zsuzsát, Illést hallgattam.
Melyik volt az első, meghatározó koncertélménye?
- Az Omega. Nagyon tetszett. Akkor a Gammapolis-korszakban jártak, Kóbor nagy példaképem volt. Én főleg a férfiaktól tanultam a színpadi dolgokat.
A mai magyar fiatal zenekarok közül melyik koncertjére menne el?
- A Heatlie!
Némi elfogultságot érzek, hiszen Heatlie Dávid az ön fia... fesztiválra jár?
- Amikor a bulik vannak, akkor általában én is fellépek, akkor mi is turnén vagyunk. Alternatív zenét nem nagyon hallgatok, de Dávid néha mutat valamit. A szólistákat kedvelem. Tóth Gabit nagyon szeretem, karakteres hangja van. Gáspár Laci karakterét annyira nem, de a hangját szeretem, Oláh Gergőt is. Nagyon nehéz helyzetük van, nehéz manapság pályára állni és fennmaradni. Régen ott voltak legalább sorban a nagylemezek.
Sok példa az bizonyítja, hogy könnyebb berobbanni az internet miatt és könnyen el lehet tűnni, a nagy kínálat következtében.
- Lehet. Akit hiányolok itthon, az igazi nagy sztárt. Aki régen Kovács Kati volt. Mindenki ismerte, ő volt a nagy sztár. Most nincs ilyen, most rétegzenék vannak. Most sokkal könnyebben meg lehet mutatkozni, de nem elég egy jó menedzser vagy tévészereplés, hosszabb távon úgyis - mint régen - a közönség dönt. Nem volt elég negyven éve sem, ha mutogattak egy együttest.
Régen akkor kapott lemezt valaki, ha már sokat letett az asztalra, és népszerű volt.
Ez mára megfordult. Ma már mindenki hanganyaggal kezd, felteszi a kész zenéjét a zenei megosztókra. Maga a hangzóanyag egy belépő a siker felé, megfordult a dolog.
Tele a nyár bulikkal?
- Igen, legalább ötven fellépésünk lesz, már a szilveszter is foglalt.