A Kossuth Rádió és a közmédia csatornái a következő két évben a magyar űrkutatáshoz kapcsolódó szerteágazó tudományterületekről hoznak naprakész információkat a hallgatóknak. Az első beszélgetés felvételére hétfőn került sor a Kossuth Rádió vadonatúj 2-es stúdiójában, amelyet Veres András püspök szentelt fel.
A magyar űripar és űrkutatás legkiválóbb szervezeteinek, intézeteinek képviselőit és szakértőit szólaltatják meg a küldetés kezdőnapjáig – emelte ki az első esemény kezdetén Siklósi Beatrix, a Kossuth Rádió csatornaigazgatója.
A Hunor Program kommunikációs vezetője, Balázs Boldizsár hozzátette: mindenkinek, aki a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) teljesít szolgálatot, képesnek kell lennie nagy nyomás alatt is kimagasló színvonalon alkalmazni tudását és szakértelmét. „Nagy öröm számunkra, hogy ezeket a különleges képességű embereket megismerhetik a hallgatók, és közérthető formában adhatunk információt a magyar űrprogram gazdasági jelentőségéről és tudományos értékéről."
A beszélgetésben az űrhajósjelöltek, Cserényi Gyula, Kapu Tibor, Schlégl Ádám és Szakály András elárulták azt is, hogy milyen egészségügyi, tudományos és pszichológiai teszteken mentek keresztül. Ilyenek az általános IQ-tesztek, a multitasking, a megfigyelőképesség, a memóriagyorsaság, koordináció, koncentrációkészség, térlátás, irányérzék, időnyomás- és stressztűrés, csapatmunka, vezetői készségek vagy a szereprugalmasság. Emellett vizsgálták a tudományos munkaszínvonalat, valamint azt is, hogy képesek-e megtanulni a high-tech kísérleteket. A műsorból kiderül, hogyan fogadták a jelölést a családjukban, és hogy milyen út áll még előttük.