M. Kovács Róbertnél fiatal felnőtt korában, 22 évesen diagnosztizáltak hererákot. A műsorvezető fájdalmat érzett és tapasztalt némi elváltozást is, ezért orvoshoz fordult.
„Egy szombati napon a fokozódó fájdalom miatt bementem a Dél-pesti Jahn Ferenc Kórházba, ott az ügyeletes orvos, dr. Piróth Csaba, aki végül a kezelőorvosom is lett, elvégzett néhány vizsgálatot, és mint egy klasszikus orvos viccben, azt mondta, hogy van egy jó és egy rossz híre" – kezdte az Origónak a Hír TV műsorvezetője, aki azt is elárulta, azonnal közvetlen kapcsolat alakult ki közte és az orvosa között.
A rossz hírrel kezdte, azt mondta, hogy valószínűleg ez egy daganat és komoly az esélye annak, hogy rosszindulatú, de majd kiderül a szövettan után. A jó híre viszont az volt, hogy szánjak rá az életemből fél évet, és akkor túl leszek rajta mindenféle probléma nélkül.
Fiatal gyerek voltam, tehát nem is nagyon gondoltam bele, hogy ez mennyire komoly veszélyekkel járhat, ezért különösebben meg sem rettentem. Azt mondtam, hogy csináljuk végig, amit kell, legyünk túl rajta."
A daganat rosszindulatú volt, két műtét és két kemoterápiás kezelés következett. Az első beavatkozás egy rutinműtétnek számított, aminek során eltávolították a daganatot. A második műtét azonban már komplikáltabb volt, akkoriban még nem volt elterjedt ez a beavatkozás.
„Ennek a daganatnak az áttételeződési formája kizárólag a hasfal mögötti nyirokcsomó rendszerben történhet, ezért azt el kell távolítani. Ezt akkoriban még kísérleti módszerrel végezték úgy, hogy az ember a nemzőképességét ne veszítse el. Azért volt bennem félelem, tartottam attól, hogy mi lesz, ha esetleg nekem soha nem lehet gyerekem. A két gyönyörű lányom bizonyítja, hogy ez nem így lett. Ez egy nagyon komoly műtét volt, és azt is egy nagyon kitűnő szakember végezte, Dr. Kisbenedek László, aki azóta már sajnos nem él. Európa egyik legjobb urológus sebész főorvosa volt, ő dolgozta ki azt az idegkímélő módszert, amivel engem műtöttek" – magyarázta M. Kovács Róbert, aki mind a professzor úrnak, mind dr. Piróth Csabának a mai napig nagyon hálás.
A műtéteket a kemoterápiás kezelések követték, amik, ahogyan fogalmazott, nagyon kemények voltak.
A jelenlegi frizurámat akkor szoktam meg, a hajam kihullott és nagyon lefogytam. Az egész betegségből a kemoterápiára emlékszem vissza negatívan.
Egy olyan típusú kezelést kaptam, hogy öt napig bent kellett feküdnöm a Kékgolyó utcai Onkológiai Intézetben. Minden nap kaptam három nagy infúzióban, ha jól emlékszem, valamiféle platinaszármazékot, mert az az, ami az osztódó sejtek szaporodását meggátolja. Viszont emiatt folyamatosan kellett ellenőrizni a vörösvérsejt számomat, hogy kiderüljön, mennyire bírja a szervezetem ezt a fajta kezelést. Ezeket a lebomló sejtmaradványokat, ha jól tudom, nagyjából úgy érzékeli a szervezet, mint a toxinokat. Ezért amikor a teljes kezelést megkaptam, akkor volt egy 24-48 órás időszak, amikor folyamatosan hányingerem volt. Jó ideig nem maradt meg bennem semmi. A folyadékot is úgy erőltettem magamba, hogy ne száradjak ki" – emlékezett vissza a műsorvezető, aki a kemoterápiát kellemetlen kezelésnek tartja, de mint mondta, a hosszú távú hatása kétségtelen.
Egyszerűen túl kellett rajta lennem, és utána már nem foglalkoztam vele. Úgy fogtam fel, hogy mindent végig kell csinálni ahhoz, hogy a végén egészséges legyek.
Végül is minden bejött, amit a kezelőorvosom az első pillanatban mondott. Nagyjából bő hat hónapnyi kezelés után ott álltam, hogy minden szövettani eredményem negatív lett. Utána még öt éven keresztül, minden évben egyre ritkábban, de folyamatosan kellett szűrővizsgálatokra járnom. Gyakorlatilag 23-24 éves koromra túl lettem egy komoly csörtén a rákkal. Bevallom őszintén, hogy engem ez akkor azzal vértezett fel, hogy nem különösebben ijedtem meg betegségektől. Mondván, ha ezen túl vagyok, akkor mégis mi az, ami árthat nekem?"
A cikk folytatásáért lapozzon!